O přípravě schůzky ale bude výbor také pravděpodobně diskutovat, sdělil dnes ČTK mluvčí ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka (STAN) Marek Zeman.

Výbor pro EU se podílí na formulování strategických zájmů ve vztahu k členství ČR v EU, definuje české postoje k zásadním otázkám projednávaným v orgánech EU a projednává další zásadní otázky související s členstvím v EU. Schvaluje také mandáty na Evropskou radu, podklady pro Fialu na unijní summit jsou jediným oficiálním bodem středečního zasedání. Výbor se sejde poprvé v době českého předsednictví v Radě EU, které spadá na druhou polovinu tohoto roku.

"Lze očekávat, že členové vlády při příležitosti středečního jednání výboru pro EU prodiskutují také přípravu summitu EPC. Výbor pro EU nicméně formálně neschvaluje podklady pro předsedu vlády na toto zasedání, neboť EPC není orgánem EU," uvedl Zeman. ČR summit organizuje a Fiala mu bude spolu s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem předsedat, pozváno bylo 44 zemí.

Nová platforma Evropské politické společenství se sejde poprvé. Má sloužit k politické koordinaci evropských zemí, nikoli pouze členských států Evropské unie. Cílem je podporovat politický dialog a spolupráci při řešení otázek společného zájmu k posílení bezpečnosti, stability a prosperity Evropy. S návrhem na vznik platformy přišel v květnu francouzský prezident Emmanuel Macron.

reklama