Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vlakové neštěstí v Pardubicích nepřežily dvě Slovenky. Práce na místě pokračují

Hasiči zasahují po srážce vlaku v Pardubicích, Česká republika, 5. června 2024. Fotogalerie +4
Hasiči zasahují po srážce vlaku v Pardubicích, Česká republika, 5. června 2024.
Foto: HZS Pardubice

Mezi čtyřmi oběťmi středečního vlakového neštěstí v Pardubicích jsou dvě slovenské občanky, potvrdilo slovenské ministerstvo zahraničí. Další čtyři Slovenky utrpěly zranění, tři z nich zůstávají v nemocnici. 

"Zastupitelský úřad Slovenské republiky v Praze je v souvislosti s tragickou srážkou vlaků v Pardubicích v aktivním kontaktu s příslušnými složkami. Česká strana oficiálně potvrdila, že mezi oběťmi jsou dvě občanky SR," uvedlo ministerstvo pro agenturu TASR. 

Správa železnic ve čtvrtek odpoledne sdílela záběry z dronu, který prolétl nad místem nehody. Tam pokračuje odstraňování následků. "Na místě jsou kromě drážních hasičů také nehodový vlak a dva lokotraktory, které budou roztrhávat vagón od lokomotivy. Nechybí ani plošinové vozy určené k přeložení kontejnerů. Na místo události přijíždí také další jeřáb," uvedla správa.

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) ve čtvrtek před polednem informoval o zjištění inspekce, podle kterého projel expresní osobní vlak návěstidlo v poloze zakazující jízdu. "Zda se jednalo o technickou závadu, o lidskou chybu či o kombinaci obou faktorů, je předmětem podrobného šetření a konkrétní závěry není možné předjímat," uvedl na sociální síti. 

Policie ráno po ukončení ohledání místa mimořádné události kriminalisty a techniky informovala o zahájení úkonů trestního řízení pro podezření z trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti. Výše materiálních škod byla podle Kupky vyčíslena na 110 milionů korun. 

Správě železnic se již podařilo zprovoznit jednu ze dvou traťových kolejí mezi stanicemi Kostěnice a Pardubice hl.n. pro dálkové vlaky. Spoje ale nabírají zpoždění, protože v úseku platí omezení rychlosti. Regionální dopravu bude až do plného obnovení provozu zajišťovat náhradní autobusová doprava. 

České dráhy navíc informovaly, že od dnešních 22 do zítřejších 5 hodin bude provoz v úseku opět zastaven, protože bude pokračovat odstraňování následků tragické nehody a provádění oprav v kolejišti. 

Témata:  nehody vlaků vlaky Pardubický kraj

Aktuálně se děje

14. června 2024 11:48

Rusko tvrdí, že sestřelilo skoro 90 ukrajinských dronů. Ukrajina 14 ruských raket

V noci na pátek sestřelila ruská protivzdušná obrana 87 dronů, z toho 70 nad Rostovskou oblastí, kde sídlí velení vojenské operace na Ukrajině. Ukrajinská armáda uvedla, že v noci na pátek sestřelila sedm ze 14 raket a všech 17 dronů, kterými útočilo Rusko. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy