Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Voda ve většině přírodních koupališť zůstává čistá, místy se ale objevily sinice

Jezero, ilustrační foto
Jezero, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Většina přírodních koupališť v Česku stále nabízí čistou vodu ke koupání, místy se ale už objevují zdraví nebezpečné bakterie sinice. Na některých místech tak už v první čtvrtině letních prázdnin platí zákaz koupání. Vyplývá to z informací krajských hygienických stanic.

Zákaz koupání hygienici vyhlásili například na Vysočině v přehradě Sedlice na Pelhřimovsku a v rybníku Kachlička v okrese Havlíčkův Brod. U Sedlice nyní hygienici prodloužili zákaz, který vydali na konci června, a koupání v Kachličce zakázali ode dneška. V obou případech jsou na vině sinice, které produkují zdraví škodlivé látky. Voda je na obou zmíněných místech na pátém, tedy nejhorším stupni kvality, kdy je už zdraví nebezpečná. Většina z 18 hygieniky aktuálně kontrolovaných přírodních koupališť na Vysočině má ale vodu zcela čistou nebo jen s mírně sníženou kvalitou.

Na nejhorším stupni je také voda na koupališti v Dolcích u Trutnova, kde proto dnes skončila koupací sezona. Rozbory zjistily zejména velký výskyt vodního květu. Provoz ostatních zařízení rekreačního areálu Dolce ale pokračuje. Na ostatních kontrolovaných místech v Královéhradeckém kraji je voda bez závad, jen po koupání v Oborském rybníku v Jinolicích na Jičínsku by se lidé měli raději osprchovat čistou vodou.

Kvůli vysokému obsahu sinic a chlorofylu je pak na čtvrtém stupni kvality z pěti voda na Pahrbku, slepém rameni řeky Moravy u Napajedel na Zlínsku. Voda je tam tedy nevhodná ke koupání, a to hlavně pro děti, těhotné ženy nebo lidi s alergiemi či oslabeným imunitním systémem. Mírně zhoršené vlastnosti má kvůli vyššímu výskytu chlorofylu voda v Luhačovické přehradě na Zlínsku a v nádržích Bystřička a Horní Bečva na Vsetínsku. Po koupání na těchto místech hygienici lidem doporučují se osprchovat. Na dalších sledovaných přírodních koupalištích ve Zlínském kraji je voda v pořádku.

Také třeba Rybník Pod hradem v Bohušově na Bruntálsku stále není vhodný ke koupání. Rozmnožily se v něm sinice. Další koupací místa, na nichž moravskoslezští hygienici tento týden kontrolovali kvalitu vody, jsou však na tom lépe. Voda v nich je vhodná ke koupání, s výjimkou nádrže Brušperk, kde nelze vyloučit riziko onemocnění cerkáriovou dermatitidou. Na čtvrtém stupni kvality vody jsou i koupaliště v Tanvaldu a Lesní v Liberci v Libereckém kraji. V obou případech to je kvůli nadlimitním hodnotám ukazatelů fekálního znečištění. Kvalita vody v Máchově jezeře u Doks na Českolipsku se mírně zlepšila a je na druhém z pěti stupňů.

V Olomouckém kraji se zhoršila kvalita vody v Plumlovské přehradě nedaleko Prostějova, ale pouze na druhý stupeň. Naopak ve štěrkopískových jezerech Poděbrady u Olomouce zůstává voda na nejlepším, prvním stupni. V Brněnské přehradě se oproti předchozímu týdnu kvalita vody zlepšila ze třetího na druhý stupeň. Výjimkou je koupaliště Rakovec, kde je kvalita vody na třetím stupni, tedy zhoršená. Na třetím stupni je také rybník Suchý na Blanensku a přehrada Výrovice na Znojemsku. Lidé by se tam měli po koupání osprchovat.

I v některých přírodních koupalištích v Pardubickém kraji je zhoršená kvalita vody. Znečištění už dříve hygienici zjistili například v rybníku Rosnička na Svitavsku nebo oblíbeném písníku u Mělic na Pardubicku. Ve vzorcích z písníku u Mělic zjistili hygienici nedávno vyšší množství intestinálních enterokoků, což indikuje možné fekální znečištění.

Středočeská koupaliště mají většinou dobrou vodu. Jen na dvou místech, v Županovicích a jezeře Ostrá, je podle hygieniků kvalita vody zhoršená a nevhodná ke koupání pro citlivé lidi a děti. V Praze na koupališti Džbán je kvalita na třetím stupni a hygienici doporučují lidem, aby se po opuštění vody osprchovali. Na ostatních sledovaných koupalištích ve městě je kvalita na prvním či druhém stupni.

Většina jezer, zatopených lomů a přírodních nádrží v Ústeckém kraji má nadále vodu vhodnou ke koupání. Sinice či řasy se ale místy objevují v jezeře Chmelař v Úštěku na Litoměřicku, kde je tak nyní voda nevhodná ke koupání. Na třetím stupni je voda v koupališti v Chabařovicích na Ústecku. V Plzeňském kraji není na žádném z kontrolovaných míst voda nevhodná ke koupání. Zhoršená jakost je pouze v jezírku Košutka v Plzni, ale to je podle hygieniků kvůli mikrobiologickým ukazatelům z předchozích let.

Témata:  koupaliště jezera

Související

Aktuálně se děje

23. listopadu 2024 12:33

Jak na tom je Tereza Ramba? Lékaři učinili zásadní rozhodnutí

Česko během probíhajícího týdne zaskočila zpráva o hospitalizaci Terezy Ramby, která přiznala blíže nespecifikované zdravotní potíže. O něco později se objevily informace o diagnóze. Jaké jsou ale vyhlídky oblíbené herečky? Nejnovější zprávy jsou pozitivní. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy