reklama

Roušky se staly hlavním tématem debat. Lidé dávají tipy na to, jak si je ušít. S pomocí se hlásí i lidé z okolních obcí mimo uzavřenou zónu, řeší ale, jak by mohli roušky dovézt. Obyvatelé Litovle dnes chválili starostu, že s rouškou vystoupil ve večerním televizním zpravodajství a šel příkladem. Naplno jedou kvůli šití roušek i krejčovství a šije se i za zavřenými dveřmi galanterie, píší lidé ve skupině města na sociální síti.

Obyvatelé kritizují ty, kteří vycházejí bez ochranných prostředků, a upozorňují na místa, kde jsou lidé neohleduplní, ať už jsou to obchody s potravinami či lékárny. A přidávají se zaměstnavatelé. "I já jsem k pondělí od 13:00 minimálně do 23. března ukončila provoz trafiky, bohužel nejste zodpovědní, chodíte bez roušky. Chci chránit své zaměstnance," vzkázala na stránkách skupiny Litovel jedna z provozovatelek.

Lidé se ve velkém hlásili na výzvu do databáze dobrovolníků, kteří by pomohli v nákupu základních potravin pro potřebné. Na zajištění zásobování základními potravinami pro imobilní a starší spoluobčany se dohodl krizový štáb města. "Objednávky těchto potravin budou přijímány na telefonním čísle Charity Litovel 585 341 444 od úterý 17. března od 13:00," uvedlo město na svých stránkách. Dobrovolníci objednané zboží ponechají u vchodových dveří. Platba bude občanům fakturována městem Litovel jednorázově po ukončení karantény, uvádí radnice.

Solidarita tak postupně vystřídala debaty o tom, čí je to vina. Emoce se pokusil zkrotit i olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk (ANO). "Nezastávám se nezodpovědných lidí a rodin. Připomínám, že šíření konoraviru Covid-19 je trestný čin. Ale varuji před odsuzováním a verbálním lynčováním nakažených lidí. Chodí mi desítky zpráv, kdy mě pisatelé ujišťují, "že si ty roznašeče najdou a vyřídí si to s nimi...". Prosím, buďme ohleduplní a solidární k nemocným. Drtivá většina postižených se nakazila od několika málo nezodpovědných lidí a sami za svou nemoc nemůžou," uvedl na sociální síti hejtman.