Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Volby do Sněmovny by vyhrálo ANO před ODS a Piráty. TOP 09 je mimo Sněmovnu

Volby, ilustrační fotografie.
Volby, ilustrační fotografie.
Foto: Fero Deák / INCORP images

V červnu by ve sněmovních volbách zvítězilo opoziční hnutí ANO s 32,9 procenta hlasů, ukazuje průzkum agentury STEM zveřejněný CNN Prima News. Na druhém místě by skončila vládní ODS s 14,8 procenta hlasů a třetí by byli vládní Piráti s 8,7 procenta. 

Pětiprocentní hranici pro vstup do Sněmovny by dále překročily opoziční SPD, vládní hnutí STAN a nově i KSČM. V porovnání s březnovým modelem si výrazně pohoršili Piráti, SPD a vládní TOP 09, která by se v červnu do Sněmovny nedostala.

Vládní lidovci také ztrácí podporu, a v červnu je předstihla hnutí Přísaha a Motoristé sobě, která uspěla ve volbách do Evropského parlamentu.

Hnutí ANO si udrželo podporu 32,9 procenta, ODS si polepšila o tři desetiny procenta, zatímco Piráti a SPD zaznamenali výrazný pokles. Piráti klesli o 1,8 procentního bodu a SPD o dva procentní body, což podle autorů průzkumu reflektuje jejich neúspěch v evropských volbách.

Hnutí STAN si mírně polepšilo na 6,8 procenta. Do Sněmovny by se dostali i komunisté pod vedením znovuzvolené europoslankyně Kateřiny Konečné, kteří získali 5,1 procenta hlasů, což je o 0,6 procentního bodu více oproti březnu. Ve sněmovních volbách 2021 KSČM získala 3,6 procenta hlasů a do Sněmovny se nedostala.

Vládní TOP 09, pokud by kandidovala samostatně a ne v koalici Spolu, by s podporou 4,5 procenta nezískala poslanecké mandáty. Podobně by dopadla i KDU-ČSL, která by získala 2,5 procenta hlasů. Před ně se dostala Přísaha s 3,7 procenta hlasů a Motoristé sobě s 2,7 procenta hlasů. 

Témata:  volby Hnutí ANO

Aktuálně se děje

14. července 2024 11:03

Čeští politici odsoudili útok na Trumpa: Násilí do politiky nepatří

Čeští politici se stavějí na podporu Donalda Trumpa, který byl v sobotu večer zasažen atentátníkem na volebním mítinku. Někteří z nich vyjádřili šok, jiní útok odsoudili jako zbabělost. Všichni republikánskému kandidátovi přejí brzké uzdravení. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy