Vondra uvedl, že Benda se v posledních měsících poctivě snažil hledat společného kandidáta vládní koalice Spolu. Potvrdil, že Benda oslovil i jeho. "Poradil jsem se s manželkou a řekl jsem, ať se nezlobí, že ne," řekl Vondra na CNN Prima News.

Vládní koalice Spolu a Pirátů se STAN se v koaliční smlouvě dohodla, že se pokusí na úrovni předsedů najít společný postup pro prezidentskou volbu. Později usilovala o nalezení společného kandidáta koalice Spolu. "Řešení představíme ještě v září. Stane se tak po komunálních a senátních volbách. Situace se projasňuje. Objevují se kandidáti, kteří se těší podpoře veřejnosti. S řešením přijdeme, představíme ho během několika dnů či týdnů," řekl Fiala tento týden Lidovým novinám.

Mezi potvrzené účastníky prezidentských voleb patří mimo jiné bývalý vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel, předseda odborářů Josef Středula, bývalá rektorka Danuše Nerudová, senátor Marek Hilšer, podnikatel Karel Janeček či poslanec SPD Jaroslav Bašta. Bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš chce své rozhodnutí oznámit na konci října.