prezident ČR

Na Pražském hradě se koná inaugurace Petra Pavla. (9.3.2023)

Sledovali jsme ONLINE: Petr Pavel složil prezidentský slib, zahájil tak své pětileté funkční období

Domov

Petr Pavel složil dnes ve Vladislavském sále Pražského hradu prezidentský slib a zahájil tím své pětileté funkční období. Ceremoniálu se účastní poslanci, senátoři, členové vlády, hejtmani a další ústavní činitelé a čestní hosté. Pavel byl zvolen prezidentem na konci ledna, když ve druhém kole přímé volby porazil bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO). Na Pražském hradě vystřídal Miloše Zemana.

Pražský hrad

Pražský hrad odmítl, že by platil bezpečnostní agenturu s neomezeným přístupem

Domov

Kancelář prezidenta republiky (KPR) odmítla, že by na Pražském hradě působila soukromá bezpečnostní agentura, která by měla neomezený přístup do jeho prostor. KPR to uvedla v prohlášení zveřejněném na webu Pražského hradu v reakci na vyjádření zvoleného prezidenta Petra Pavla. Ten v pátek zmínil podezření týkající se soukromé bezpečností agentury, která na Hradě působí mimo běžný bezpečnostní režim.

Petr Pavel a Eva Pavlová

Na Pavlovu inauguraci by mohli dostat pozvánku i prezidenti okolních států

Domov

Na inauguraci zvoleného prezidenta Petra Pavla by mohli dostat pozvánku i prezidenti okolních států. České televizi to dnes řekla předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Společná schůze Sněmovny a Senátu, na níž Pavel složí slib a kterou předsedkyně dolní komory svolává, se uskuteční 9. března ve Vladislavském sále Pražského hradu.

Pražský hrad

Domov

Plat prezidenta republiky vzrostl za deset let zhruba o čtyři pětiny

Plat prezidenta republiky vzrostl za dobu mandátu Miloše Zemana, tedy za deset let, zhruba o čtyři pětiny. Vítěz nadcházejícího volebního finále bude aktuálně pobírat měsíčně 341.200 korun. Ve druhém kole prezidentské volby se střetnou předseda hnutí ANO Andrej Babiš a generál ve výslužbě Petr Pavel. Hlava státu pobírá nejvyšší měsíční odměnu mezi ústavními činiteli, následuje předseda Ústavního soudu.

Petr Fiala

Fiala se bude chtít s novým prezidentem brzy sejít a nastavit způsob komunikace

Domov

Premiér Petr Fiala (ODS) se po druhém kole voleb bude chtít co nejrychleji setkat s nově zvoleným prezidentem a nastavit systém komunikace mezi vládou a hlavou státu. Novinářům to řekl po dnešním zasedání kabinetu. Ústavní činitelé spolu mají mít otevřený způsob komunikace a pokoušet se dospět ke shodě v klíčových otázkách zahraniční politiky či českých zájmů, dodal Fiala.

Jakub Michálek

Pirát chtějí změnou Ústavy a dalších zákonů zpřesnit prezidentské pravomoci

Domov

Bez ohledu na výsledek lednové volby nové hlavy státu chtějí Piráti se Sněmovnou a Senátem probrat katalog návrhů změn ústavy a dalších zákonů, které by upřesnily pravomoci prezidenta. Balíček změn, který zahrnuje vedle posunu trestní odpovědnosti hlavy státu například stanovení doby, do které musí prezident jmenovat vládu, nebo souhlas Senátu se jmenováním členů rady České národní banky, nazvali Piráti Prezident není monarcha. Dnes ho představili novinářům.

Petr Pithart

Pithart na konferenci o ústavě kritizoval zavedení přímé volby prezidenta

Domov

Někdejší předseda Senátu Petr Pithart (KDU-ČSL) kritizoval na dnešní konferenci ke 30. výročí české ústavy zavedení přímé volby prezidenta. Považuje ho za selhání Senátu, který dal hlavě státu velkou legitimitu, ale nic jí přitom nevzal a nezpřesnil její pravomoci. Odborníky vyzval k tomu, aby se přičinili o zpřesnění ústavního postavení prezidenta.

Vláda Petra Fialy ve Sněmovně

Domov

CVVM: Prezidentovi důvěřuje třetina lidí, vládě a Sněmovně 28 procent lidí

Prezidentovi v současné době důvěřuje třetina lidí, vládě a Sněmovně 28 procent. Zatímco důvěra v hlavu státu a dolní komoru od léta mírně vzrostla, důvěra v kabinet stagnuje. Z ústavních institucí jsou na tom stabilně nejlépe obecní zastupitelstva a starostové, kterým věří více než 60 procent dotázaných.

Petr Pavel

Hlavními tématy voleb prezidenta budou podle politologů ekonomika či Ukrajina

Domov

Hlavními tématy kampaně před prezidentskými volbami budou podle politologů oslovených ČTK ekonomická situace či válka na Ukrajině. Roli může hrát také vymezování kandidátů proti vládě a jejím krokům. Politologové neočekávají přílišné změny v pořadí kandidátů oproti nynějším průzkumům.

Marek Hilšer

Hilšer potvrdil podání přihlášky do prezidentské volby, chce ji vyhrát

Domov

Senátor Marek Hilšer potvrdil odevzdání přihlášky do prezidentské volby, podepsalo mu ji 14 senátorů. Za svou metu ve volbách kandidát, který před pěti lety skončil na pátém místě, označil vítězství. Voliče chce oslovit například otázkou řešení problematiky exekucí, energetiky nebo politického lobbování. Hilšer to řekl na dnešní tiskové konferenci.

Andrej Babiš

Babiš podal kandidaturu na prezidenta, podpořilo ho 56 poslanců jeho hnutí

Domov

Předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš podal dnes ráno na ministerstvu vnitra kandidaturu na prezidenta. Podepsalo mu ji 56 poslanců jeho hnutí. Babiš to po odevzdání kandidátní listiny řekl novinářům. Expremiér oznámil záměr ucházet se o post prezidenta republiky v neděli, v pondělí kandidaturu podpořilo předsednictvo ANO.

Andrej Babiš

Domov

Právní překážka pro Babišovu kandidaturu neexistuje, shodli se ústavní právníci

Právní překážka pro prezidentskou kandidaturu bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) neexistuje, přestože čelí před soudem obžalobě v případu dotačního podvodu při stavbě areálu Čapí hnízdo. Do volby či případného převzetí úřadu pravomocné rozhodnutí těžko bude, ledaže by se po rozsudku nikdo neodvolal. Na dotaz ČTK to dnes sdělil ústavní právník Jan Kysela.

Andrej Babiš

Babiš oznámil, že se rozhodl kandidovat na prezidenta

Domov

Předseda nejsilnějšího opozičního hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš hodlá kandidovat na prezidenta republiky. Oznámil to dnes večer v televizi Nova. V pondělí požádá o důvěru předsednictvo hnutí a obrátí se také na poslance ANO, aby jeho kandidaturu podpořili. Babiš řekl, že chce hlavně hájit zájmy českých občanů.

Evropská měna EURO, ilustrační fotografie.

Kandidáti na prezidenta se kloní k přípravě na přijetí eura

Domov

Většina prezidentských kandidátů se kloní k tomu, aby se Česká republika připravovala na přijetí eura nebo se o přistoupení k měnové unii vedla vážná debata. V anketě ČTK se proti přijetí eura do roku 2028, tedy konce mandátu příštího prezidenta republiky, postavili pouze dva ze sedmi oslovených kandidátů.

Pražský hrad

Domov

Uchazeči o Hrad se neshodnou na snižování či zvyšování daní

Prezidentští kandidáti se neshodnou, zda by se měly zvyšovat nebo snižovat daně. Většina jich ale upozorňuje, že současné hospodaření státu není v pořádku a chtěli by o dalším nastavení příjmů a výdajů státu vést debatu. Uchazeči o účast v prezidentské volbě to uvedli v odpovědích na anketu ČTK.

Petr Pavel

Skoro půlka lidí aktuálně nemá favorita na prezidenta, nejvíc šancí má teď Pavel

Domov

Necelé tři měsíce před volbou prezidenta nemá mezi už ohlášenými nebo zatím jen zvažovanými kandidáty 44 procent voličů svého favorita. Z průzkumu agentury STEM/MARK z přelomu září a října vyplývá, že tento podíl se průběžně snižuje. Na otázku, koho by volili, lidé nejčastěji zmiňují Petra Pavla, za ním následují Andrej Babiš, Danuše Nerudová, Pavel Fischer a Josef Středula.

Petr Pavel

Ipsos: První kolo prezidentských voleb by v říjnu vyhrál Pavel, Babiš druhý

Domov

První kolo prezidentských voleb by v říjnu podle volebního modelu agentury Ipsos vyhrál generál Petr Pavel se ziskem 27,9 procenta hlasů. Společně s ním by do druhého kola postoupil bývalý premiér Andrej Babiš (ANO), který by získal 23,3 procenta hlasů. Ekonomka Danuše Nerudová by s 16,9 procenta hlasů byla třetí.

Danuše Nerudová

Nerudová shromáždila dostatek podpisů pro prezidentskou kandidaturu

Domov

Bývalá rektorka Mendelovy univerzity a kandidátka na prezidentku Danuše Nerudová shromáždila se svým týmem přes 80.000 podpisů občanů. Pro kandidaturu musí být platných 50.000 podpisů, Nerudová předpokládá, že bude nutné vyřadit přibližně 20 procent z nich kvůli chybě nebo nečitelnosti. ČTK to potvrdil mluvčí Nerudové Štěpán Neubauer.

Aktuálně se děje

22. května 2024 18:37

SZÚ: Nejčastější nemocí z povolání byl i loni covid-19

V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních onemocnění u 6156 osob, z toho u 4960 žen a 1196 mužů. I loni nadále přetrvával vysoký počet hlášených nemocí z povolání způsobených virem SARS-CoV-2. Nejčastěji se covidem-19 v zaměstnání nakazili lidé pracující v oboru Zdravotní a sociální péče. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ).

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy