Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

CVVM: Většina lidí souhlasí s nynějším nastavením pravomocí prezidenta

Petr Pavel
Petr Pavel
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Téměř půl roku má Česko nového prezidenta, kterým je Petr Pavel. Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) v létě zjišťovalo, jaký je postoj občanů k ústavním pravomocím hlavy státu. Z šetření vyplývá, že lidé by její kompetence nijak výrazně neměnili.

Centrum se dotazovalo na celkový rozsah ústavních pravomocí prezidenta i na konkrétní pravomoci, uvedlo v tiskové zprávě k šetření. Dvě třetiny lidí jsou například přesvědčeny, že současný rozsah kompetencí má zůstat zachován i do budoucna.

Výzkumníci zjistili, že mezi občany převládá názor, že by měla zůstat zachována pravomoc rozhodovat o udělení amnestie, milosti či zmírnění trestu odsouzeným osobám. Jen menšina lidí naopak souhlasí s možností zastavovat probíhající soudní řízení.

Více než devět z deseti dotázaných je pro, aby hlava státu mohla rozhodovat o propůjčení a udělení státních vyznamenání. Více než třípětinovou podporu má také jmenování a odvolání rektorů vysokých škol či jmenování profesorů.

Celkem 76 procent respondentů pak uvedlo, že prezident by měl mít pravomoc rozpustit Poslaneckou sněmovnu a vypsat nové parlamentní volby jen ve výjimečných případech, které vymezuje ústava.

52 procent občanů se domnívá, že hlava státu by měla mít právo veta, tedy právo odmítnout zákon přijatý parlament, ovšem za předpokladu, že ji poslanci mohou následně definitivně přehlasovat. Podle třetiny lidí by veto mělo být konečné.

Témata:  prezident ČR průzkumy Petr Pavel

Aktuálně se děje

14. července 2024 17:59

Hamás vzdal snahu o příměří v Gaze. Jednání s Izraelem končí

Konec války v Pásmu Gazy se opět oddálil. Palestinské militantní hnutí Hamás v neděli oznámilo, že se stahuje z vyjednávání o příměří, informoval web France24. Hamás konstatoval, že je připraven obnovit jednaní ve chvíli, kdy Izrael prokáže, že skutečně stojí o uzavření dohody. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy