reklama

Hasiči evakuovali z areálu devět lidí a doporučují lidem, aby nevětrali, řekla ČTK krajská mluvčí hasičů Lucie Hložková. Starosta Dvořák uvedl, že havárie nastala v provozovně společnosti Purum. "Došlo k úniku oblaku pravděpodobně kyseliny sírové," dodal starosta. Vyšetřování havárie převezme policie. "Čekáme, až se udělají veškerá bezpečnostní opatření, pak budeme zjišťovat, co se stalo," uvedla mluvčí policie Ivana Baláková. Ředitel divize firmy Purum David Lhotský zatím neví, co se v jejich areálu stalo. "Teprve se to bude všechno zjišťovat a pak podáme nějaké vysvětlení," řekl. Firma v Hamru zpracovává podle svého webu zejména průmyslový odpad.

Záchranná služba aktivovala traumaplán. "Jednalo se o mimořádnou událost prvního stupně," uvedl Georgiev. Podle něj šlo o velice náročný zásah. "Posádky nám vstoupily do nebezpečné zóny," řekl. Na místě měla záchranná služba dva vrtulníky, posádka libereckého byla kontaminována neznámou látkou, a tak musel přiletět pražský. Na ARO do Liberce a do Prahy přepravili záchranáři dva zraněné v kritickém stavu. "U obou byla nutná resuscitace," uvedl Georgiev. Muž hospitalizovaný v Liberci má popáleniny. "Jeho stav je kritický," řekl mluvčí liberecké nemocnice Václav Řičář.

Podle Georgieva jeden zraněný utrpěl středně těžké a dalších pět lidí lehké zranění. "Rozvezli jsme je do okolních nemocnic," dodal. Deset záchranářů zasažených neznámou látkou muselo být převezeno do liberecké nemocnice. "Jsou hospitalizovaní k observaci(pozorování) a čeká se na výsledky," dodal. Dekontaminovat bude třeba i dvě sanitky, uvedl.

Hasiči mají na místě čtyři jednotky, zasahují v chemických oblecích. O neštěstí se dozvěděli zhruba v 10:00. Podle mluvčí hasičů se stalo při míchání nebezpečných látek v kombinaci s vodou. "Zatím nevíme, o jaké látky šlo," uvedla Hložková. Při nečekané chemické reakci vznikl i menší požár kabelů, který ale podle mluvčí hasiči uhasili. "Je to cítit. Mrak by ale neměl být silný, nicméně se doporučuje nevětrat," dodala Hložková. Na místo přijela chemická laboratoř z Kamenice, aby odebrala vzorky.

Starosta řekl, že místní varovali rozhlasem a po obci jezdila i městská policie. "Doporučujeme lidem, aby nevětrali a zbytečně nevycházeli ven," dodal Dvořák.

reklama