reklama

Explodoval vysoce hořlavý hexan, používaný při lisování řepky, linka byla v době havárie odstavená, řekl ČTK mluvčí Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje Milan Rudolf.

První byli podle něj na místě hasiči Lovochemie. "Dostali informaci, že v dané budově došlo k drobnému zahoření, oni to šli prozkoumat. Došlo k zahoření na kabelovém vedení, na elektroinstalaci. To zlikvidovali a při návratu došlo k neočekávanému výbuchu hexanu. To nikdo neočekával, protože linka byla odstavená, byla na ní plánovaná údržba. Bude předmětem šetření, jak k tomu všemu mohlo dojít," dodal mluvčí hasičů.

Záchranáři na místě ošetřili čtyři lidi. "Tři byli zraněni, jeden utrpěl velmi vážná zranění a byl vrtulníkem transportován do pražského popáleninového centra," řekl ČTK mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník. Další dva muži byli se středně těžkým poraněním převezeni do nemocnic v Ústí nad Labem a Litoměřic. Čtvrtý muž nebyl podle Voleníka zraněn, ale do nemocnice ho převezli s kardiovaskulárními potížemi.

Podle krajské policejní mluvčí Aleny Bartošové přijala policie oznámení o výbuchu v pondělí ve 22:47. Kvůli zásahu musela policie v noci uzavřít silnici I/15. "Ta už je ale opět průjezdná," řekla mluvčí. Zavřená byla také železniční trať Louny - Česká Lípa. V úseku Žalhostice - Lovosice nahradily podle informací z Českých drah vlaky autobusy. Před 09:00 byla ale provoz na trati obnoven.

Preol je zpracovatelem řepkového oleje a největším výrobcem biopaliv v Česku a zabývá se také výrobou řepkového oleje pro použití v potravinářství. Patří do skupiny Agrofert ze svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO).

Podle hasičů exploze nastala v hale o rozměrech 35 krát 20 krát 25 metrů. V noci na místě zasahovalo 12 jednotek, teď jich tam podle Rudolfa zůstává sedm. Pět jednotek doplňuje vodu do hasicícho systému, další dvě přímo zasahují. "V tuto chvíli už můžeme i dovnitř, i halu jsme rozebírali zevnitř," řekl mluvčí hasičů. Stále ale hasiči měří koncentraci hexanu, zaplavují separátor a technologii ochlazují. Žádné nebezpečné látky do ovzduší podle něj neunikly, na Labi hasiči postavili norné stěny. Zásah podle Rudolfa potrvá do večera

reklama