Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vystrčil: Bezprostředně vyhlásit nový nouzový stav je protiústavní

Miloš Vystrčil
Miloš Vystrčil
Foto: Miloš Vystrčil

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) označil v dnešním otevřeném dopise vládě případné opětovné vyhlášení nouzového stavu hned po nesouhlasu Sněmovny za protiústavní. Týká se to podle něj i případu, kdy o nouzový stav požádají hejtmani.

Hejtmani po dnešním jednání s vládou žádají o to, aby kabinet vyhlásil nový nouzový stav kvůli covidu-19 na 14 dní. Dosavadní nouzový stav skončí dnes o půlnoci. Jeho prodloužení totiž Sněmovna hlasy opozice tento týden odmítla.

"Zruší-li Poslanecká sněmovna nouzový stav anebo nerozhodne o jeho prodloužení, nesmí vláda bezprostředně rozhodnout o vyhlášení obdobného nouzového stavu dalšího. V takovém případě by se totiž kontrolní působnost Poslanecké sněmovny vyprázdnila," uvedl Vystrčil. Upozornil kabinet ANO a ČSSD na to, že právní řád nabízí řadu prostředků pro boj s epidemií, aniž by při tom bylo nutné "obcházet či pošlapávat ústavní pořádek".

Vystrčil napsal, že zákon o bezpečnosti ČR jednoznačně svěřuje rozhodování o trvání nouzového stavu překračujícího délku 30 dnů Sněmovně. Pokud kabinet vyhlásí nouzový stav znovu, mohou ho poslanci zrušit. "Ale vláda by mohla o jeho znovuzavedení chtít opětovně rozhodnout. Zásadní rozhodnutí o trvání nouzového stavu by se tak v rozporu s ústavním zákonem o bezpečnosti přesunulo do rukou vlády, která z nouzového stavu těží mimo jiné výrazným rozšířením toho, co vše může," uvedl předseda Senátu.

Na situaci nic nemění ani ustanovení, které kabinet využije. Podle krizového zákona totiž může hejtman pro celý kraj nebo jeho část vyhlásit stav nebezpečí. Pokud není možné účelně odvrátit hrozbu v tomto stavu, má podle předpisu neprodleně požádat kabinet o vyhlášení nouzového stavu. "Je zřejmé, že příslušné ustanovení zákona se vztahuje na situaci, kdy v zemi nouzový stav není, a ukáže se potřeba jej mít. V ČR však nouzový stav trvá už od října," podotkl Vystrčil.

Předpisy podle něj rozhodně nelze vykládat tak, že vláda může obejít vůli Sněmovny. "Žádost hejtmanů vůli Poslanecké sněmovny 'nepřebije'," dodal. Právní řád v ČR nabízí řadu prostředků, jak s pandemií bojovat, aniž by při tom bylo nutné obcházet či pošlapávat ústavní pořádek, doplnil. Za nejlepší cestu ke zvládnutí epidemie považuje konsensuální přijímání klíčových rozhodnutí za spolupráce koalice i opozice. Premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministry důrazně vyzval k jednání.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 hejtmani Miloš Vystrčil

Související

Aktuálně se děje

21. července 2025 14:06

20. července 2025 19:31

Ublížili mi tím, že mě nutili pracovat, tvrdí Zdeněk Godla

Herec Zdeněk Godla, známý mimo jiné z populárního seriálu Most!, se opět dostal do hledáčku médií. Tentokrát nikoli kvůli své herecké kariéře, ale kvůli vleklým problémům s osobním bankrotem. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Policie ČR, ilustrační foto

Střelba v České Skalici: Muž se u bankomatu bránil útočníkům, nešlo o rasistický čin

K incidentu, který se odehrál ve čtvrtek před půlnocí v centru České Skalice na Náchodsku a při němž byli postřeleni dva muži, se v pondělí vyjádřila policie. Podle jejích závěrů dosavadní vyšetřování nenaznačuje, že by šlo o čin motivovaný rasově, jak se spekuluje na sociálních sítích. Vyšetřování případu nadále probíhá a zatím nebyl nikdo obviněn.