reklama

Podle Vystrčila se v demokracii nemá využívat převaha na úkor slabšího, ale ani blokovat řešení podporované většinou. Proto apeloval na politiky, aby se tak nechovali, protože tím pouze zastaví rozvoj země a přispějí k nedůvěře lidí v parlamentní demokracii. "Že na tom nejvíce vydělávají a vydělají populisté a extremisté, je již dnes jasné a naprosto zřejmé," podotkl.

Češi by si podle šéfa horní parlamentní komory měli přiznat chyby z minulosti. Jmenoval například souhlas s prohlubováním závislosti na levných energiích a surovinách z Ruska či na výrobcích a lécích z Číny.

"Když se potom stanete závislým na tom, co bytostně potřebujete k životu, skončíte zcela v hrsti toho, kdo vám to může poskytnout," konstatoval výrazný člen vládní ODS. Myslet na vzdálenější budoucnost by podle něj měli nejen politici.

"Měli bychom v tomto spolupracovat, a ne si házet klacky pod nohy," prohlásil předseda Senátu a zmínil, že Češi v minulosti dokázali úžasné věci, pokud spojili síly.

Vystrčilův adventní projev dnes večer odvysílala Česká televize. Během svátků na přelomu roku promluví k občanům také premiér a prezident. Petr Fiala (ODS) vystoupí 26. prosince. Petr Pavel přednese svůj projev na Nový rok a vrátí se tak k tradici z dob prezidentování Václava Havla a Václava Klause.