reklama

Hřib řekl, že spolupráce měst může mít pragmatickou a hodnotovou úroveň a že Pakt svobodných měst je právě hodnotovým paktem. "Hodnoty jsou důležité. Svoboda a demokracie nejsou jen tak, za svobodu je třeba bojovat, proto jsme založili Pakt svobodných měst," řekl.

Projekt má podle Hřiba stále význam, neboť je založen na podpoře liberálních hodnot a je opozicí proti xenofobii, antiliberálním tendencím a populismu. "Situace v Česku a na Slovensku se změnila, ale v Polsku a Maďarsku zůstává stejná," řekl. Dodal, že pakt si nejen udržuje svou hodnotu, ale jeho význam roste, protože populismus a protiliberální proudy jsou na vzestupu jak ve východní Evropě, tak celosvětově.

K paktu se od jeho založení postupně přidaly na tři desítky měst, loni tak učinily mimo jiné Berlín s Kyjevem. Nově se k němu připojil i Mnichov. Jeho primátor Dieter Reiter příslušné prohlášení podepsal v pátek během diskuze na Mnichovské bezpečnostní konferenci.

Hřib v Mnichově hovořil rovněž o sesterské smlouvě s Pekingem, kterou Praha ukončila v roce 2019. "Nebylo to tak, že bychom řekli 'Nemáme vás rádi', snažili jsme se jednat," řekl. Publiku vysvětlil, že problém se týkal jedné klauzule smlouvy o sesterství, ve které bylo, že Praha uznává jednotnou Čínu. Podle Hřiba takové uznání není záležitostí měst, ale patří na úroveň států a ministerstev zahraničí. Čínská strana na opakované návrhy o vyjmutí zmíněného článku reagovala odmítavě, na poslední urgenci pak vůbec, což vedlo vedení Prahy k rozhodnutí smlouvu vypovědět. Kvůli sporu s Pekingem byla tehdy v Číně zrušeny vystoupení hudebních těles, která měla spojitost s českou metropolí.

V souvislosti s Čínou pak Hřib řekl, že tato asijská země provozuje koncentrační tábory. "Skutečné koncentrační tábory, jako známe z dokumentů o druhé světové válce. Takové věci nemohou mít v 21. století žádné místo," dodal.