Napětí mezi europoslancem Filipem Turkem (za Motoristé sobě) a ministrem zahraničí Janem Lipavským (nestr.) vygradovalo v nedělním pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.
Turek ostře zkritizoval šéfa české diplomacie za údajné urážky a propagandistické očerňování lidí, kteří v minulosti volali po mírovém řešení války na Ukrajině. Podle Turka je dnes zřejmé, že Ukrajina o část svého území přijde, a kritizuje, že stejné postoje, za které byli lidé dříve označováni za proruské, nyní zastává i vláda.
„Většina občanů čeká, kdy se konečně omluvíte. Několik let jste uráželi polovinu národa za to, že je proruská, protože jen říkala, jak to nakonec dopadne. A tak to dopadlo,“ prohlásil Turek s odkazem na ztrátu části ukrajinského území.
Vyčítal přitom ministrovi, že současná vláda usiluje o mírové jednání skrze tzv. koalici ochotných, ačkoli dříve tento přístup tvrdě odmítala. V koalici zastupuje Česko premiér Petr Fiala (ODS).
Kyjev o víkendu navrhl klid zbraní s platností od pondělí, Moskva na návrh přímo nereagovala, ale nabídla přímá jednání v Istanbulu. Podle Turka je evidentní, že Rusko – jako jaderná supervelmoc – ve válce nakonec převáží. Uznal však, že prodlužování konfliktu je ze strany Moskvy výhodnější.
Ministr zahraničí Lipavský se proti výrokům ostře ohradil. Zdůraznil, že jedině Ukrajina jako suverénní stát má právo rozhodovat o svých hranicích. Připomněl přitom historickou paralelu s Mnichovskou dohodou z roku 1938, kdy bylo Československo nuceno vzdát se území pod nátlakem.
„Má to být Ukrajina, která rozhodne, jaké budou podmínky míru i otázky zastavení palby. Přece to nebudeme my nebo někdo jiný, kdo jí bude diktovat, jaké má hranice,“ prohlásil.
Lipavský připomněl, že i po Mnichovské dohodě nepřišel mír, jak sliboval britský premiér Neville Chamberlain, ale začala druhá světová válka. „Pokud chceme zabránit třetí světové válce, musíme být dostatečně silní. Proto výdaje na zbrojení, proto koalice ochotných,“ dodal.
Na Turkovu zmínku o hrozbě jaderného konfliktu reagoval Lipavský odmítavě: „To je klasická figura ruské propagandy, kterou jste právě zopakoval. I jaderné velmoci prohrávají konflikty – Spojené státy ve Vietnamu, Sovětský svaz v Afghánistánu.“ Podle něj Rusko nemá objektivní důvod použít jaderné zbraně proti Ukrajině, a hrozby z Moskvy slouží spíše k nátlaku než k reálné eskalaci.
Turek zároveň upozornil, že politici, kteří dříve volali po jednání i za cenu územních kompromisů, byli hanlivě označováni za proruské. Dnes však podobné myšlenky přicházejí i z vládních kruhů. „Měl byste se omluvit za odpornou dehonestační propagandu vůči mnoha politikům i běžným občanům,“ apeloval na ministra.
Lipavský zopakoval, že skutečný mír může být dosažen pouze za podmínek, které bude akceptovat samotná Ukrajina, a nikoli za cenu ústupků vnucených zvenčí.
Témata: Jan Lipavský, Filip Turek
Související
4. května 2025 12:43
19. dubna 2025 18:43
16. března 2025 8:30
19. února 2025 20:26
27. ledna 2025 17:00
21. ledna 2025 21:49