Milostivé léto se týká dluhů u veřejných institucí, které vymáhá soudní exekutor. Pokud dlužníci od 28. října do 28. ledna splatí dlužnou částku neboli jistinu a 908 korun odměnu exekutorovi, penále, úroky a další platby se jim odpustí. Upravuje to novela exekučního řádu, kterou prosadili v létě poslanci. Podle správní rady a vedení VZP ale podle zákona o veřejném zdravotním pojištění je penále pro zdravotní pojišťovny součást jistiny. VZP se odvolává i na dřívější rozhodnutí soudu.

Správní rada VZP podle své šéfky Věry Adámkové (ANO) záměr milostivého léta "stoprocentně podporuje", o prominutí penále ale rozhodnout nemůže. "V zákoně o VZP je jasně napsáno, že součástí nucené splatnosti jistiny je i penále. Není na nás, abychom to rozhodli," řekla Adámková. Jakmile podle ní bude jasné stanovisko ministerstva spravedlnosti, podnikne pojišťovna kroky k možnému oddlužení. "Byla naprostá shoda správní rady na maximální pomoci dlužníkům za dodržení zákona," dodala šéfka rady. Podotkla, že klienti VZP mohou i bez milostivého léta žádat o takzvané odstranění tvrdosti zákona, tedy o odpuštění penále.

Podle Kabátka dluží pojišťovně 230.000 lidí. Celková suma činí 29 miliard korun. Z toho 13 miliard připadá na samotný dluh a 16 miliard na penále. "Snažíme se najít způsob, jak zákon vyložíme směrem k dlužníkovi. Krajní variantou je novelizace, která by definovala penále jako příslušenství," řekl ředitel VZP.

Kvůli odpuštění penále se se šéfkou správní rady před nedávnem sešli někteří poslanci, kteří milostivé léto navrhli a prosadili. Informovali pak o příslibu, že rada schválí usnesení k řešení problému. "Správní rada odmítla projednat usnesení o tom, že penále na dluhu u VZP logicky není jistinou a platí na něj milostivé léto. Neuvěřitelné a nepochopitelné 230.000 lidi chtějí hodit přes palubu," uvedl na twitteru poslanec KDU-ČSL Marek Výborný. Minulý týden s kolegy řekl, že jsou případně připraveni předložit rychlou novelu. Ta by stanovila, že penále do jistiny nepatří.