"Musíme vědět, kolik léčiv máme dostupných pro české pacienty a ukrajinské pacienty, kteří k nám přicházejí jako uprchlíci," uvedl Dvořáček. Ukrajinské ministerstvo zdravotnictví zveřejňuje poptávky, ze kterých čeští výrobci vybírali. Potřeba jsou také například léky, které se používají při operacích v nemocnicích nebo pro chronické pacienty. Poptávané ale byly třeba také léky na HIV, které ale ČR zatím dodat odmítlo. "Poptávané množství by omezilo dostupnost pro pacienty v ČR," dodal.

Firma, která se v ČR věnuje distribuci léků, je doveze do centrálního distribučního místa v EU, odkud budou putovat zejména na západ Ukrajiny. V prvních dvou kamionech bude asi 130 palet léčivých přípravků. Další firmy mohou podle Dvořáčka své nabídky hlásit ministerstvu zdravotnictví na mail ukrajina@mzcr.cz.

Volně prodejné léky podle předsedy České asociace farmaceutických firem (ČAFF) Filipa Vrubela vozí na Ukrajinu i humanitární a dobrovolnické organizace. "Poslat léčivé prostředky vázané na recept, pro intenzivní medicínu nebo operace ale běžní lidé poslat nemohou," vysvětlil. Je podle něj potřeba dodržet podmínky správného skladování, aby se předešlo jejich znehodnocení.