Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Za lživou výpověď ve prospěch manželky uložil soud Nečasovi roční podmínku

Jana Nečasová a Petr Nečas u Obvodního soudu pro Prahu 1
Jana Nečasová a Petr Nečas u Obvodního soudu pro Prahu 1
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Za lživou výpověď ve prospěch manželky Jany (dříve Nagyové) uložil dnes soud bývalému premiérovi Petru Nečasovi (ODS) roční podmínku a peněžitý trest ve výši 100.000 Kč. Verdikt není pravomocný, Nečas vinu odmítá. Trvá na tom, že v kauze zneužití Vojenského zpravodajství mluvil pravdu.

Uvedl, že požádal šéfku svého kabinetu Nagyovou, aby mu zprostředkovala pomoc zpravodajců, protože cítil obavu o své bezpečí. Justice ale už dříve uzavřela, že iniciátorkou sledování byla výlučně Nagyová, která chtěla získané informace zneužít k osobnímu prospěchu.

Kauza Vojenského zpravodajství přispěla v červnu 2013 k pádu Nečasovy vlády. Vyšlo totiž najevo, že Nečasova milenka Nagyová nezákonně nařídila zpravodajcům, aby sledovali premiérovu tehdejší manželku Radku a také dva zaměstnance úřadu vlády. Podle obžaloby Nečas následně u soudu nepravdivě svědčil dvakrát, a to v dubnu 2015 a v září 2017.

Na základě jeho výpovědí soud opakovaně Nečasovou osvobodil, až následně ji justice uznala vinnou a potrestala nejvyšším možným podmíněným trestem - tříletou podmínkou s pětiletou zkušební dobou - a také desetiletým zákazem působení ve vedoucích funkcích státní správy. Prezident Miloš Zeman nedávno Nečasové udělil milost, prominul jí zbytek zkušební doby.

Témata:  Petr Nečas

Aktuálně se děje

12. dubna 2024 9:50

O osudu unesených rukojmích rozhodne příměří, tvrdí Hamás

Osud rukojmích, kteří byli uneseni z Izraele do palestinského Pásma Gazy, může být vyřešen pouze v případě, že dojde k uzavření příměří. Člen politického křídla palestinského radikálního hnutí Hamas Básim Naim to uvedl ve statusu zveřejněném na platformě Telegram.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy