Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Expremiér Nečas a jeho žena byli uznáni vinnými v kauze tzv. trafik

Petr Nečas
Petr Nečas
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Soud dnes v rámci kauzy tzv. trafik pro poslance ODS vynesl verdikt týkající se bývalého premiéra Petra Nečase (ODS). Nečasovi udělil podmíněný trest v délce 2,5 roku a peněžitý trest ve výši milionu korun. Jeho manželka Jana (dříve Nagyová) a spoluobžalovaný bývalý náměstek ministra zemědělství Roman Boček byli odsouzeni k dvouletým podmíněným trestům a pokutě ve výši 300 000 korun. Verdikt není pravomocný.

Před deseti lety došlo k pádu Nečasovy vlády kvůli kauze trafik, která vypukla po policejním zásahu na úřadu vlády. Obžaloba tvrdí, že bývalý premiér Nečas, jeho tehdejší šéfka kabinetu Nagyová (nyní Nečasová) a Boček slíbili poslancům Šnajdrovi, Tluchořovi a Fuksovi výhodné pozice výměnou za rezignaci na jejich mandáty a podporu vládního daňového balíčku, se kterým nesouhlasili.

Po schválení balíčku se Šnajdr stal předsedou dozorčí rady Čepra a Fuksa se stal členem představenstva Českého Aeroholdingu. Tato kauza trafik přispěla k pádu Nečasovy vlády v roce 2013. Podle soudu byl děj byl jednoznačně prokázán. Za podplacení hrozilo obviněným až šestileté vězení. Uvedl to server idnes.cz.

Nečas byl již dříve pravomocně odsouzen. V květnu mu byl udělen roční podmíněný trest a pokuta ve výši 100 000 korun za poskytnutí lživé výpovědi ve prospěch své manželky v kauze zneužití Vojenského zpravodajství.

Nečasova bývalá milenka a šéfka jeho kabinetu Nagyová nezákonně nařídila sledování premiérovy první manželky Radky a také dvou zaměstnanců úřadu vlády. Byla pravomocně odsouzena k podmíněnému trestu a zákazu činnosti. Před koncem svého mandátu ji bývalý prezident Miloš Zeman omilostnil a prominul jí zbývající zkušební dobu.

Zásah policie na úřadu vlády České republiky se uskutečnil v noci na 13. června roce 2013 v souvislosti s kauzou trafik. Během tohoto zásahu byla provedena razie a několik osob, včetně bývalého premiéra Petra Nečase a jeho tehdejší šéfky kabinetu Jany Nagyové, bylo zadrženo a obviněno z korupce a zneužití pravomoci veřejného činitele.

Policie provedla zátah na základě důkazů, které naznačovaly, že Nečas a jeho spolupracovníci slíbili výhody a lukrativní pozice několika poslancům za jejich politickou podporu vládního daňového balíčku. Tato událost vedla k politickému otřesu a následnému pádu Nečasovy vlády.

Po zásahu policie a následném vyšetřování byli někteří z obviněných odsouzeni a potrestáni za korupční jednání. Celá událost vyvolala rozsáhlou veřejnou diskusi a zájem médií, neboť se jednalo o významný mezník v politickém dění České republiky.

Témata:  Petr Nečas Jana Nagyová soudy

Související

Aktuálně se děje

9:11

O Bidenově rozhodnutí nevěděl ani jeho syn. O odchodu z kandidatury informoval jen dva lidi

Oznámení o odchodu amerického prezidenta Joea Bidena z kandidatury za znovuzvolení pracovníky Bílého domu šokovalo. Ještě několik minut před zveřejněním jeho rozhodnutí o něm věděli pouze tři lidé – sám prezident a jeho dva poradci. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy