Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Za několik dní začne platit letní čas. Kdy si přeřídit hodinky?

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Na dnešní den 20. března připadl den jarní rovnodennosti, po meteorologickém tak začalo i astronomické jaro. Zároveň však už za několik dní začne platit letní čas. Kdy si budeme muset přeřídit hodinky?

Po čtvrtku a pátku bude následovat víkend a ještě jeden pracovní týden se standardním časem. Ke změně času pak dojde během posledního březnového dne, kterým je letos neděle 31. března. Velká ručička v noci přeskočí ve 2:00 rovnou na 3:00, den tak bude o hodinu kratší.

Historie změny času v Česku je zásadně spojena s oběma světovými válkami. Poprvé byl, tehdy ještě v Rakousku-Uhersku, letní čas zaveden v roce 1916 a uplatňoval se až do závěrečného válečného roku 1918.

Poté se vrátil až za druhé světové války, kdy v protektorátu platil nepřetržitě více než dva a půl roku od dubna 1940. Následně se střídal se standardním pásmovým časem až do roku 1949.

Definitivně se u nás letní čas uchytil v roce 1979, kdy se ustálila i noc ze soboty na neděli během posledního březnového víkendu jako okamžik změny. Od roku 1996 je v souladu s celou EU zaveden až do října, v Česku do té doby končil v září.

Témata:  změna času

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 7:08

Senát peníze pro Ukrajinu odhlasuje 23. dubna. Schumer: Buďte si jisti, že Amerika pomůže

Senát, tedy horní komora amerického Kongresu, se připravuje dokončit proces schvalování pomoci Ukrajině, Izraeli a Tchaj-wanu. Hlasování je naplánováno na úterý 23. dubna, uvedl vůdce senátní většiny Chuck Schumer.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy