Od prvních případů koronaviru loni v březnu se nákaza dosud v Česku prokázala u víc než 1,66 milionu lidí, s nemocí covid-19 dosud zemřelo 30.193 nemocných. Denní přírůstky nakažených postupně klesají od začátku letošního března, kdy se ve čtvrté vlně epidemie v Česku dostaly téměř na 17.000. Podobně ubývá úmrtí s covidem-19. V březnu s nemocí za den zemřelo až kolem dvou stovek lidí, od předminulého pátku se denní počet úmrtí drží pod deseti.

Incidenční číslo na svou pondělní hodnotu pod 21 kleslo z téměř 22, kde se drželo v předchozích dvou dnech. Před měsícem bylo nad 100. Snižuje se ve většině krajů. Nejvyšší je nyní počet případů nákazy na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní v Jihočeském kraji nad 33, nejnižší v Karlovarském kraji těsně nad pěti.

Reprodukční číslo, které udává průměrný počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného, se k dnešku dál mírně zvýšilo na 0,84. V pondělí bylo na 0,83. Drží se ale stále výrazně pod hodnotou jedna, což znamená, že šíření epidemie zpomaluje.

Díky ustupování epidemie mohla vláda v pondělí zmírnit další protiepidemická opatření. Ode dneška se tak může ve většině českých škol učit bez roušek, povinnost zůstala pouze v Jihočeském, Libereckém a Zlínském kraji. K prokázání bezinfekčnosti ode dneška všude platí všechny druhy testů na koronavirus včetně samotestů nebo čestné prohlášení.

Vláda také zvýšila limit pro počet diváků na kulturních akcích na 1000 uvnitř a 2000 venku. Mírnější jsou ode dneška podmínky pro návštěvu zdravotnických zařízení a zařízení sociální péče. Od července nebude povinné pravidelné testování pro zaměstnance a živnostníky, testy nebudou potřeba ani ve školách.