reklama

"Škol, které jsou zavřeny z rozhodnutí krajských hygienických stanic, je v tuto chvíli nad deset," řekl ČTK Plaga. Podle něj v dalších školách o posunutí začátku školního roku rozhodli ředitelé. Neotevřelo tak do 20 škol z celkem 12.000, uvedl Plaga. "Není to ohniskově. Spíše to jsou nahodilé výskyty po celé republice," dodal. Podle seznamu spolku Pedagogická komora bylo v pondělí večer v karanténě 20 mateřských, základních a středních škol a gymnázií.

Do prvních tříd dnes nastoupilo 107.800 dětí. Celkem do škol zamířilo na 1,4 milionu školáků a školaček. Vrátili se do tříd téměř po půl roce. Kvůli koronavirové nákaze musely být školy od 11. března zavřené, do konce školního roku provoz plně neobnovily. Vyučovalo se na dálku.

Omezení ve školách kvůli koronaviru budou na podzim a na jaře nezbytná, řekl ministr a zmínil nošení roušek. Vyzval děti k ohleduplnosti a odpovědnosti.

V Masarykově základní škole se dnešní zahájení školního roku odehrálo na školním dvoře venku, kde nošení roušek není nutné. Školáci, rodiče, učitelé i ministr je neměli. Nasadilo si je jen pár lidí. Doporučené rozestupy se nedodržovaly, děti se mezi sebou promíchaly.

Nošení roušek uvnitř škol není zatím povinné, a to ani v Praze, která minulý týden získala na semaforu podle rizikovosti oranžovou barvu. V tomto stupni by se roušky nosit měly, hygienici to ale nenařídili. Rozhodnout musí ředitelé a ředitelky škol. "Z mého pohledu by bylo jednodušší, kdyby pravidla byla ještě víc předvídatelná. Pro oranžový stupeň by bylo přehlednější, kdyby automaticky pražská hygienická stanice rozhodla o plošném nošení roušek," řekl ČTK Plaga. Podotkl ale, že hlavní město je nyní na semaforu na přechodu mezi zelenou a oranžovou.

Školy dostaly dva týdny před začátkem školního roku manuály se seznamem kroků. Podle situace pak ředitelky a ředitelé vybrali opatření, která se v jejich budově zavedla. Na dálkovou výuku třída přejde, pokud v ní bude kvůli omezením či karanténě chybět víc než polovina školáků.

Podle Plagy je logické, že se covid-19 žákům a učitelům nevyhne a karantény ve školách budou. Neměly by být ale rozsáhlé a dlouhé. "Pevně věřím, že to školy zvládnou a že ty maximálně čtrnáctidenní výpadky jednotlivých tříd nebo stupňů dokážou v průběhu školního roku dohnat," uvedl ministr. S doučením loňské látky by měli v září ve školách pomoci studenti pedagogických fakult.

Podle Plagy se kvůli případné výuce na dálku posílí vybavení škol, které se neobejdou ale ani bez zajištění počítačového servisu. Ministr míní, že jarní distanční učení pomohlo zvýšit prestiž učitelského povolání. "Rodiče si sáhli na povolání pedagoga a zvýšení prestiže se podařilo," řekl ministr. Někteří rodiče si ale také stěžovali na malou aktivitu učitelů a na to, že museli své potomky vyučovat sami. Podle nedávného průzkumu kvůli tomu pociťovalo přetížení 28 procent rodičů.

reklama