Podle statistik portálu Škola s nadhledem je zájem hlavně o učivo češtiny a matematiky. Nejvíc se to týká žáků druhého stupně základních škol. ČTK o tom informoval mediální zástupce nakladatelství Fraus Tomáš Kofroň.

Nakladatelství vzdělávací web provozuje. Z důvodu karantén kvůli epidemii covidu-19 se nyní ve školách často střídá prezenční a distanční výuka.

Podle šéfredaktorky nakladatelství Fraus Radky Šmahelové není výuka na dálku vždy plnohodnotná a děti s rodiči pak hledají různé způsoby, jak učivo dohnat. Jednou z nejoblíbenějších variant jsou podle ní vzdělávací portály na internetu. Jejich návštěvnost, která prudce vzrostla loni na podzim, neklesá. "Touha po doučování a procvičování je prakticky stejná jako loni na podzim v době uzavřených škol," uvedla Šmahelová.

Například web Škola s nadhledem si v loňském školním roce vyzkoušelo 1,3 milionu žáků a jejich rodičů, o dva roky dříve to byly desítky tisíc studentů. V současnosti ho podle Šmahelové navštíví každý měsíc stovky tisíc rodičů a dětí. Web nabízí zdarma zhruba 6000 cvičení z různých předmětů a dalších 1000 doplňkových materiálů.

Největší zájem je podle Šmahelové o doučování stěžejních předmětů, hlavně češtiny a matematiky, ale i angličtiny. Žáci ale často procvičují i přírodopis a fyziku, na prvním stupni mají zájem rovněž o úlohy z prvouky. Na web přicházejí podle Šmahelové nejčastěji dětí z 6. a 7. tříd, kde začíná být učivo složitější než na prvním stupni základní školy. Podotkla, že žáci na druhém stupni se už připravují na přijímací zkoušky na střední školy. Nemalý zájem o procvičování mají ale i prvňáci a druháci, dodala.

Školy se kvůli epidemii covidu-19 zavřely poprvé na jaře 2020 a děti se učily z domova i řadu měsíců v minulém školním roce. Uzávěra prezenční výuky v ČR patřila k nejdelším v Evropě. Podle některých ředitelů jsou ale poslední týdny pro žáky, rodiče i školy ještě náročnější. "Teď žáci nebo i celé třídy padají opakovaně do karantény, prezenční výuka se střídá a kombinuje s on-line učením," popsal ředitel pražské Základní školy Nepomucká Aleš Hejna.