reklama

Soud verdikt zdůvodnil tím, že voliči vyškrtnutí obecním úřadem ze seznamu neměli právo hlasovat, přesto jim to předseda volební komise umožnil.

Dnes do 16:40 vhodilo v Moldavě obálku do volební urny podle předsedy volební komise Oldřicha Kozlera zhruba 80 občanů. Z celkového počtu 153 voličů obecní úřad před dnešním hlasováním opět ale ze seznamu vyškrtl některé lidi s odůvodněním, že mají bydliště v Moldavě jen formální, fakticky tam nežijí, Konkrétně se to týkalo 38 lidí. Řada z nich k volbám dnes dorazila, s velkým rozhořčením ale odcházeli poté, co jim komise oznámila, že hlasovat nemohou. Na místě podali stížnost. Při loňských podzimních volbách byla účast v obci 80 procent.

Zřejmě nejméně lidí dnes přišlo k dodatečným volbám v Břežanech na Znojemsku. Tajemník městského úřadu v Hrušovanech nad Jevišovkou Zdeněk Šalomon ČTK řekl, že v podvečer tam účast činila 33,2 procenta.

Přes dvě pětiny lidí odvolily do 16:30 v Líšné na Přerovsku. K tamním dodatečným volbám do zastupitelstva dorazilo přes 80 lidí ze 197 oprávněných voličů, řekla ČTK členka volební komise. O hlasy voličů v obci zhruba s 250 obyvateli usiluje na kandidátce nazvané Líšná spolu to zvládneme osm lidí. Loni v září se v Líšné jako v jediné ze 402 obcí v Olomouckém kraji volby nekonaly, protože tam nebyla žádná kandidátní listina. Obec do loňských zářijových voleb řídilo sedmičlenné zastupitelstvo, poté správu převzal ministerský úředník.

O něco vyšší účast byla v Nevězicích na Písecku, kde volila více než polovina ze 123 voličů. Do 17:00 odevzdalo svůj hlas 64 lidí. Kvůli nedostatku kandidátů se v Nevězicích nekonaly komunální volby v řádném loňském zářijovém termínu. Obec proto od podzimu spravuje pověřený úředník ministerstva vnitra. O hlasy voličů usilují tři subjekty.

Ve Středočeském kraji se dnes v 7:00 otevřely volební místnosti v Rokytovci na Mladoboleslavsku, v Třebsku na Příbramsku a v Želízech na Mělnicku. V Rokytovci a Třebsku, kde pro loňské volby nesestavili žádnou kandidátku a obce vede státní správce, jsou volby dodatečné. "Blížíme se k 70 procentům účasti," řekl ČTK před 17:00 zapisovatel volební komise v Rokytovci Dominik Horváth. V obci žije kolem 160 lidí a 125 z nich má právo volit. V Třebsku byla volební účast nižší, zhruba šedesátiprocentní. V Želízech loni na podzim lidé sice zastupitele volili, ale v týdnu před volbami dva ze šesti kandidátu odstoupili, proto dnes volí nově. Podle předsedkyně volební komise byla tamní účast před 17:00 kolem 50 procent.

K dodatečným volbám v obci Všeradov na Chrudimsku přišlo do podvečera 66 procent voličů. V Ohařicích na Jičínsku, kde se stejně jako ve Všeradově nepodařilo v řádném termínu sestavit kandidátky, jich odvolilo o něco více, 72 procent.

Výsledky dnešních voleb budou po sečtení zveřejněny na volebním webu, a to nejpozději v neděli v brzkých ranních hodinách.