Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Žalobce podal odvolání proti zproštění Babiše a Nagyové v kauze Čapí hnízdo

Andrej Babiš u soudu v kauze Čapí hnízdo.
Andrej Babiš u soudu v kauze Čapí hnízdo.
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Státní zástupce Jaroslav Šaroch dnes podal odvolání proti rozsudku, kterým soud v lednu zprostil obžaloby předsedu hnutí ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše a jeho někdejší poradkyni Janu Nagyovou v kauze Čapí hnízdo. Informaci serveru Seznam Zprávy potvrdil ČTK mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. Případem se tak bude zabývat Vrchní soud v Praze.

Podle Babišova advokáta Michaela Bartončíka nejsou pro odvolání důvody.

"Odvolání bylo podáno jako tzv. blanketní, tedy bez podrobnějšího odůvodnění. Odůvodnění bude následně, v dodatečné lhůtě do 5. května 2023, doplněno," sdělil ČTK Cimbala. Osvobozující rozsudek vynesl pražský městský soud 9. ledna, písemné odůvodnění rozeslal stranám minulý týden. Šaroch mohl odvolání podat do tohoto čtvrtka.

Bartončík ČTK sdělil, že informaci o podaném odvolání zatím nemá. "Dokazování ve věci bylo provedeno zcela vyčerpávajícím způsobem. Neznám žádný nový důkaz, který by bylo možné provést. Stávající důkazy dle mého názoru nalézací soud hodnotil velmi kriticky, a to z pohledu obhajoby i obžaloby," uvedl obhájce. Nevidí důvody pro to, aby se obhájci či státní zástupce proti rozsudku odvolávali, neznamená to ale podle něj, že by obhajoba souhlasila se všemi dílčími závěry soudu. Babiš v SMS pro ČTK odkázal na Bartončíkovo vyjádření.

Šaroch podle Cimbaly písemné odůvodnění rozsudku nyní podrobně studuje. "Zabývá se jednotlivými právními úvahami soudu a následně zváží, jakou argumentaci užije a jaké konkrétní skutečnosti odvoláním napadne," vysvětlil mluvčí.

Cimbala doplnil, že bylo nutné vyčkat na písemné vyhotovení, které mohlo pochybnosti žalobců spojené s rozhodnutím soudu vysvětlit. "Neboť však i po obdržení opisu rozsudku část pochybností považujeme nadále za důvodnou, (...) dospěl dozorový státní zástupce k závěru, že za dané situace nelze učinit jinak nežli odvolání podat," dodal Cimbala.

Obžaloba tvrdí, že Babiš zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo z Agrofertu a prodej akcií svým dětem a partnerce. Podle vyšetřovatelů to udělal proto, aby farma zdánlivě splňovala podmínky k získání padesátimilionové dotace pro malé a střední podniky. Nagyová podle obžaloby úspěšnou žádost o dotaci podala. Babiš s Nagyovou už od počátku vinu odmítají.

Podle soudce Jana Šotta se v trestním řízení neprokázalo, že Babiš s Nagyovou vyčlenili společnost Farma Čapí hnízdo z holdingu Agrofertu účelově proto, aby mohli požádat o dotaci. Důvodem pro vyčlenění firmy byly podle něj spíše rodinné vztahy. Agrofert z Babišových svěřenských fondů a Farma Čapí hnízdo si navíc podle soudce vzájemně nekonkurovaly na stejném relevantním trhu.

Babiš po vyhlášení rozsudku řekl, že pro všechny české občany je dobrou zprávou, že žijÍ v právním státě. Omluvil se za to, že kauzu v minulosti nazval politickým procesem. Trval ale na tom, že šlo o politické trestní stíhání. Nagyová uvedla, že kauza měla dopad na její rodinu, práci, známé či přátele.

Policie se případem zabývala od roku 2015, Babiš s Nagyovou jsou stíháni od roku 2017. Babiše musela ke stíhání několikrát vydat Sněmovna, nejprve v září 2017, následně v lednu 2018 v novém složení a naposledy v březnu 2022. Pražský městský soud případ projednával od loňského září.

Témata:  soudy farma Čapí hnízdo Andrej Babiš

Související

Aktuálně se děje

23. července 2024 19:01

23. července 2024 11:41

Rusko chce zakázat vojákům na frontě mobilní telefony

Poslanci ruské Státní dumy projednávají návrh zákona, který by zpřísnil disciplinární tresty pro vojáky používající chytré telefony a další elektronická zařízení v bojových zónách. Uvedl to server The Independent.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy