Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zaútočí letos v ČR jiný virus chřipky? Lékaři mají vážné obavy

zdraví
zdraví
Foto: Pixabay

Jihomoravští hygienici očekávají, že nadcházející chřipková sezona bude závažnější než ta, která skončila letos na jaře. Naznačuje to změna ve složení vakcíny, kterou se proti chřipce očkuje a ve které se objevily dva nové kmeny viru. Na tiskové konferenci to uvedla vedoucí protiepidemiologického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek.

"Loňská sezona nepatřila k závažnějším i proto, že tu několik let cirkuloval stejný virový kmen. Ze změny složení očkovací vakcíny lze soudit, že se očekává změna chřipkového viru, což by naznačovalo, že letošní sezona bude vážnější," uvedla Ciupek.

Chřipková vakcína je stejná pro celou severní polokouli a při její přípravě se zohledňuje například i průběh chřipkové sezóny na jižní polokouli.

Navzdory menší závažnosti loňské chřipkové epidemie zemřelo v kraji na chřipku 18 lidí včetně dvou kojenců. "Je zapotřebí mít na paměti, že chřipka je závažné onemocnění, které se nevyhýbá žádné věkové skupině. Jedinou prevencí je očkování," uvedla Ciupek.

Na očkování proti chřipce je podle ní právě teď nejvhodnější doba, čas je ale určitě ještě do Vánoc. Potom už hrozí, že se u člověka nevytvoří včas obranné látky před začátkem epidemie. Ta obvykle začíná po Novém roce a trvá šest až osm týdnů.

Proočkovanost proti chřipce se dlouhodobě pohybuje okolo pěti procent. Chřipkou jsou nejvíce ohroženi lidé s chronickým onemocněním srdce a cév, dýchacího systému nebo s cukrovkou, riziko úmrtí u nich v případě onemocnění chřipkou mnohonásobně stoupá ve srovnání se zdravým dospělým. Rizikovou skupinou jsou také lidé starší 65 let, kterým očkování proplácí zdravotní pojišťovny.

Témata:  chřipka očkování zdraví

Související

Aktuálně se děje

27. února 2026 20:04

Okamura přijal pozvánku České televize do Otázek Václava Moravce

Předseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura (SPD) se po devíti letech objeví v politickém diskuzním pořadu Otázky Václava Moravce na obrazovkách České televize. Šéf jedné z koaličních stran přijal pozvánku od televizních dramaturgů. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Andrej Babiš po setkání s prezidentem Petrem Pavlem (27.10.2025)

Babiš: Írán je hrozba pro EU. Na eskalaci reaguje i opozice

Čeští politici s napětím sledují eskalaci konfliktu na Blízkém východě, kde společné síly Spojených států a Izraele zasáhly strategické cíle na íránském území. Předseda vlády Andrej Babiš označil tento krok za pochopitelný, přičemž zdůraznil, že nekontrolovaný jaderný ambice Teheránu a jeho podpora mezinárodního terorismu představují přímou hrozbu nejen pro stabilitu regionu, ale i pro bezpečnost celé Evropy.