Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Závěry EK o Babišovi se ministerstvu nelíbí. Podle europoslanců už ale nic nezmůže

Andrej Babiš
Andrej Babiš
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Česká republika podle ministerstva pro místní rozvoj nesouhlasí s hodnocením auditorů konstatujícím střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) v souvislosti s evropskými dotacemi pro firmu Agrofert. Zpráva z auditu Evropské komise (EK) je ale konečná a není proti ní odvolání. V reakcích na závěrečnou zprávu zveřejněnou v pátek to uvedlo několik českých europoslanců. 

Evropská komise v pátek zveřejnila závěrečnou zprávu auditu, podle kterého je Babiš ve střetu zájmů, protože dál ovládá holding Agrofert přes svěřenecké fondy a zároveň jako vládní činitel přijímá rozhodnutí, které mají na jeho firmu vliv. Podle závěrů auditu by proto společnost Agrofert měla vrátit dotace, které dostala z Evropského fondu pro rozvoj venkova a Evropského sociálního fondu po datu platnosti novely českého zákona o střetu zájmů.

Z právního pohledu je podle vedoucího tiskového oddělení ministerstva Viléma Frčka pozice Česka taková, že ze strany řídících orgánů nedocházelo a nedochází k porušování právních předpisů, včetně uplatňování zákona o střetu zájmů."Ve věci střetu zájmů dosud neexistuje pravomocné soudní rozhodnutí. Pouze soudy mohou v rámci ČR závazně vykládat právní předpisy, avšak takovým výkladem zatím české orgány nedisponují. ČR přijala většinu nápravných opatření požadovaných závěrečnou zprávou auditu EK, včetně opatření týkajících se střetu zájmů," řekl ČTK.

Hodnocení evropských auditorů je konečné. Podle Frčka nicméně nadále probíhá komunikace ohledně plnění tzv. nápravných opatření. Na závěrečnou auditní zprávu odeslala ČR svou odpověď v květnu loňského roku a následovala další korespondence - Evropská komise reagovala v českém znění v prosinci 2020 a v březnu 2021 pak odpověděla ČR. České orgány ve svých reakcích komisi opakovaně uvedly, že řídicí a kontrolní systémy byly nastaveny v ČR v souladu s unijními a vnitrostátními pravidly upravujícími otázku střetu zájmů a že na této pozici ČR trvá.

Na dotčená ministerstva a také na podnik Lesy ČR a společnost Čepro se dnes odpoledne s výzvou, aby přestaly porušovat zákon a začaly vymáhat nezákonně přidělené peníze daňových poplatníků, obrátí předsedové volební koalice Pirátů a STAN Ivan Bartoš a Vít Rakušan. V tiskové zprávě připomenuli, že se případem dva roky na základě trestního oznámení Pirátů zabývá policie a zahájila úkony trestního řízení.

"Audit Evropské komise se zabýval neoprávněným čerpáním evropských dotací, ovšem stejné předpisy se týkají rovněž národních dotací a veřejných zakázek. Spočítali jsme, že během tří let získal koncern Agrofert neoprávněně přes 20 miliard korun. Největší položkou z této částky jsou veřejné zakázky přidělené společnosti Čepro a státním podnikem Lesy ČR," uvedl analytik Pirátů Janusz Konieczny, proč dopisy směřují na Lesy ČR a Čepro.

Závěrečná zpráva podle Pirátů a STAN není překvapením. "Bylo to jasné od počátku a tato zpráva to jen definitivně potvrdila: Andrej Babiš je ve střetu zájmů, rozhoduje o dění v Agrofertu, je příjemce peněz z něj a zároveň jeho vláda rozhoduje o dotacích z peněz nás všech. Když se nad tím zamyslíme, je to krádež za bílého dne. Zkrátka si postupně privatizuje tento stát a využívá jej pro svůj soukromý byznys," shrnul předseda Starostů Vít Rakušan.

Vymáhat způsobené škody na koncernu Agrofert musí podle předsedy ODS Petra Fialy vláda. "Není možné, aby dotační byznys premiéra platili čeští daňoví poplatníci. A je potřeba konečně zastavit tento obrovský střet zájmů, který ČR i české občany poškozuje," uvedl na twitteru s tím, že i o tom budou říjnové volby, do kterých jdou občanští demokraté v koalici Spolu s TOP 09 a lidovci.

Závěry jsou konečné, upozorňují čeští europoslanci

Zástupci Babišova hnutí ANO v Evropském parlamentu zatím zprávu EK na twitteru nekomentovali. Česko by podle auditu mělo vrátit dotace, které firmy z holdingu čerpaly neoprávněně. Napadnout může Česko závěry auditu už jen u unijního soudu.

„Evropská komise potvrdila, co jsme v Evropském parlamentu říkali už před rokem. Andrej Babiš je ve střetu zájmů a dotace pro jeho firmu jsou vypláceny neoprávněně. Tento typ finanční kriminality musí Evropa postihovat, ať už ho páchá obyčejný mafián nebo premiér členského státu,“ uvedl europoslanec Mikuláš Peksa z Pirátské strany. „V Evropském parlamentu budeme prosazovat, aby se pravidla pro předcházení střetu zájmů celoevropsky zlepšila a viníci byli donuceni způsobené škody uhradit,“ dodal.

„Andrej Babiš změnil historii EU. Bohužel však ne v pozitivním smyslu. Ještě nikdy se komise nezabývala porušováním zákona a unijního nařízení premiérem členského státu a nerozhodla o publikaci svých auditních šetření. Dokazuje to, jak zásadní problém střet zájmů Andreje Babiše pro EU představuje,“ uvedl lidovecký zástupce v EP Tomáš Zdechovský. Ten také poukázal na to, že závěry Evropské komise jsou konečné a "Česká republika je nemůže už nadále jakkoliv zpochybňovat.“

"Andrej Babiš by měl začít šetřit. Neoprávněně vyplacené dotace po něm a jeho firmách bude příští vláda chtít určitě zpátky," napsala na twitteru europoslankyně Veronika Vrecionová (ODS). "Potvrzení střetu zájmů Andreje Babiše opakuje, co si myslí naprostá většina našich občanů, že náš premiér nepřijatelně využívá své veřejné funkce k vlastnímu obohacování," uvedl Stanislav Polčák, který v EP reprezentuje hnutí STAN.

Témata:  Andrej Babiš Evropská komise (EK) dotace Agrofert

Související

Aktuálně se děje

30. března 2025 20:08

Zemřel Jiří Havel, herec známý z televize i dabingu

Českou hereckou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 83 let zemřel Jiří Havel, který se v poslední době potýkal s nemocí. Havel byl publiku známý z divadla, televize i dabingu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Žloutenka v Česku na vzestupu. Odborníci varují před dalším šířením

Česká republika čelí významnému nárůstu počtu případů virové hepatitidy A, známé jako infekční žloutenka či nemoc špinavých rukou. Podle údajů Státního zdravotního ústavu bylo do 28. března 2025 zaznamenáno již 320 případů této nemoci. Tento alarmující trend navazuje na loňský rok, kdy bylo v zemi evidováno 636 nakažených, přičemž dva lidé nákaze podlehli. Vývoj naznačuje, že se infekce šíří napříč celou republikou a podle dat Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) je patrný nárůst i v dalších zemích světa.