Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zeman a Rychetský na ostří nože. Z úst prezidenta zazněla hodně ostrá slova

Miloš Zeman, prezident ČR
Miloš Zeman, prezident ČR
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Předseda Ústavního soudu a signatář Charty 77 Pavel Rychetský se podle prezidenta Miloše Zemana plete v poslední době do politiky, aniž by k tomu byl kompetentní. Prezident to dnes řekl v rozhovoru pro rádio Frekvence 1.

Reagoval tak na dnešní vyjádření Rychetského, že by si zesnulá herečka Vlasta Chramostová zasloužila pohřeb se státními poctami. Rychetský podle Zemana zároveň zanedbává práci na Ústavním soudu.

"Nemám nic proti pohřbu Vlasty Chramostové se státními poctami, ale k tomu není kompetentní pan Rychetský, ale ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD)," uvedl Zeman. Rychetský se podle něj v poslední době plete do politiky. "Na druhé straně zanedbává práci v Ústavním soudu, což mohu doložit tím, že u soudu leží již tři roky ústavní stížnost prezidenta a dosud není vyřízena," řekl. Rychetskému doporučil, ať se neplete do politiky, ale věnuje se soudu. 

Divadelní a filmová herečka Chramostová, která patřila k prvním signatářům Charty 77, zemřela dnes ve věku 92 let. "Pokud si někdo zaslouží pohřeb se státními poctami, je to nepochybně právě Vlasta Chramostová," uvedl k tomu Rychetský. Pohřeb se státními poctami bude mít v sobotu zpěvák Karel Gott.

Zeman nad úmrtím Chramostové vyjádřil lítost. "Já si uvědomuji čím dál více, že odcházejí lidé, kteří byli opravdu opozicí proti komunistickému režimu. A tyto lidi nahrazují jiní, kteří, abych uvedl konkrétní případy, dvakrát za sebou signovali antichartu, nebo jednou a odsoudili Palachův týden, nebo jednou vstoupili v září 1989 do komunistické strany. Prostě tahle vrstva, obávám se, dříve nebo později naprosto převrství ty, kdo se o listopadovou revoluci opravdu zasloužili," konstatoval.

Témata:  Miloš Zeman Pavel Rychetský Vlasta Chramostová

Související

Aktuálně se děje

4. dubna 2026 20:06

3. dubna 2026 21:53

Artemis běží bez problémů. Astronauti se odpoutali od Země a míří k Měsíci

Ostře sledovaná vesmírná mise Artemis II úspěšně pokračuje. Astronauti v pátek opustili oběžnou dráhu kolem Země, když zažehli hlavní motor lodi Orion a vyrazili vstříc Měsíci. Informovala o tom britská stanice BBC

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Petr Macinka přichází na zasedání nové vlády

Hnutí Duha hrozí kvůli nařčení z terorismu právními kroky

Představitelé českých ekologických organizací čelí v posledních dnech bezprecedentním výrokům ze strany vládních činitelů. Zelený kruh, zastřešující asociace ekologických spolků, se ostře ohradil proti jednání vládního zmocněnce Filipa Turka a místopředsedy vlády Petra Macinky. Podle ekologů tito politici zneužívají své postavení k zastrašování a používají rétoriku, která do demokratického právního státu nepatří.