reklama

"Na jedné straně zde máme trošku negativní příklad, to jest Johnson&Johnson, který se opožďuje, a znáte i pochybnosti kolem AstraZeneky. Na druhé straně máme příslib vakcíny Pfizer, kterou jsem byl mimochodem očkován, podotýkám, aniž bych si ji vybral. Takže budu o to (Sputnik) usilovat v případě, že tady bude nedostatek vakcín, jinak ne," řekl Zeman.

Ruská vakcína stále nemá souhlas Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA), na kterém trval Blatný před tím, než jej premiér Andrej Babiš navrhl odvolat z funkce. Na jeho místo Zeman jmenoval ředitele vinohradské nemocnice Petra Arenbergera. Při jeho jmenování uvedl, že doufá, že se Arenberger nenechá v případě vakcín z Ruska či Číny otrávit ideologickou hysterií. Zeman se v minulosti kvůli vakcínám obrátil na své protějšky z Izraele, Ruska a Číny, ale Blatný a Storová podle jeho dřívějšího vyjádření tento proces blokovali.

Česko mohlo téměř okamžitě získat 300.000 dávek Sputniku V. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) měl před týdnem odletět do Ruska jednat o případných dodávkách, cestu ale zrušil. Přípravu své ruské mise označil za zastírací manévr, ohlášená cesta podle něj pomáhala k zastření příprav na vyhoštění zaměstnanců ruského velvyslanectví v ČR kvůli informacím, že za výbuchy ve Vrběticích v roce 2014 stojí ruští špióni. Premiér Andrej Babiš (ANO) jeho verzi ale nepodpořil.

reklama