"Pana prezidenta navštívil profesor Miroslav Zavoral, který je ošetřujícím lékařem pana prezidenta. Pan profesor doporučil panu prezidentovi, aby omezil pracovní aktivity, které má naplánovány. Pana prezidenta to nesmírně mrzí, musí zrušit účast v nedělní Partii na Primě,“ citovala televize Ovčáčka.

Zeman již zrušil možnost dnes odvolit ve volební místnosti. Na doporučení svého ošetřujícího lékaře Miroslava Zavorala bude volit v pátek na zámku v Lánech.

Zdravotní stav prezidenta je v posledních dnech ostře sledován, a to i kvůli významné roli, kterou prezident má při sestavování nové vlády. Hrad však dlouhodobě popíral spekulace o jeho zdravotním stavu.

Nakonec však přiznal, že Zeman je skutečně nemocný, když Ovčáček na Rádiu Z uvedl, že "onemocnění může potkat každého z nás". "Pana prezidenta nebudeme nikde ukazovat. Důležité je aby nabral síly, aby mohl přispět k řešení situace po volbách," dodal Ovčáček.

Ovčáček: Zeman je dva týdny ve stavu nemocných, to není důvod k abdikaci

Zeman je 14 dnů ve stavu nemocných, současný stav ho neomezuje ve výkonu ústavních povinností, řekl dále Rádiu Z Ovčáček. Zeman podle něj nyní na zámku v Lánech nabírá síly, pravidelně k němu jezdí jeho ošetřující lékař Miroslav Zavoral. Spekulace o vážném stavu prezidenta označil za fámy a dezinformace. Mluvčí odmítl, že by Pražský hrad měl zveřejnit podrobnosti o Zemanově zdravotním stavu. Prezidentovo zdraví je v poslední době kvůli nejasnostem v popředí mediálního zájmu.

"Pan prezident musí nabrat sil, musíme si uvědomit, že panu prezidentovi je 77 let, to už je věk stáří a to se prostě musí některé neduhy objevit," řekl Ovčáček. "Chtěl bych rozptýlit všechny ty fámy, dezinformace, různé obavy, o pana prezidenta je velmi dobře postaráno, je mu poskytována vysoce kvalitní péče," dodal. Současný stav podle něj Zemana nijak neomezuje ve výkonu jeho ústavních pravomocí a prezident je připraven přispět k sestavení vlády.

Odmítl, že by Zemanovo okolí mohlo jeho zdravotní stav zneužívat ve svůj prospěch. "K ničemu takovému nedochází, naší snahou je pomoci panu prezidentovi, být mu po ruce," řekl.