Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zeman jmenoval necelou padesátku nových soudců, dva jmenovat odmítl

Miloš Zeman
Miloš Zeman
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Necelou padesátku nových soudců jmenoval dnes na Pražském hradě prezident Miloš Zeman. Z původního seznamu schváleného vládou odmítl jmenovat na post soudců podle očekávání dosavadní státní zástupce Marka Bodláka a Petra Babku. Noví soudci zamíří na soudy v hlavním městě, na severní Moravě a ve Slezsku.

Zeman při projevu k soudcům řekl, že nejmenoval dva z navržených, jejich jména nezmínil. Poznamenal, že je "dohnaly staré hříchy". "V obou případech se jednalo o státní zástupce, kteří zatoužili býti soudci. Jeden z nich se velmi aktivně angažoval ve známém procesu s (bývalou ministryní obrany) Vlastou Parkanovou, myslím si, že nemusím nic dodávat. Ten druhý státní zástupce byl veřejně pokárán rozsudkem Nejvyššího soudu," řekl Zeman. Podle prezidenta by měl "jakýkoli uchazeč o jakoukoli funkci" vstupovat do této funkce s čistým štítem.

Bodlák působí v pražském vrchním státním zastupitelství, kde řídí odbor závažné hospodářské a finanční kriminality. Pražský hrad již dříve uvedl, že odmítnutí ho jmenovat souvisí s případem Parkanové (KDU-ČSL, později TOP 09). Kauzu CASA nicméně nedozoroval Bodlák, ale jeho kolega Jan Kořán. Bodlák nedávno zamítl prezidentův podnět na prověření možné sabotáže při loňské Zemanově hospitalizaci. Jeho domovské státní zastupitelství také řeší případy, které se týkají trestné činnosti v Lesní správě Lány.

Babka pracuje na Krajském státním zastupitelství v Hradci Králové. Zeman mu vytýká kritiku Nejvyššího soudu v případu vývozu torz bývalých vojenských raket.

Unie státních zástupců v září označila za nepřijatelné, aby důvodem pro nejmenování soudce bylo to, že kandidát vykonával působnost státního zástupce, či dosavadní funkční zařazení kandidáta v justiční soustavě. "V demokratickém prvním státě však nelze tolerovat osobně motivované, účelové jednání prezidenta republiky, kterému ústava svěřila jmenování soudců na návrh vlády," napsalo stavovské sdružení.

Nová vlna jmenování soudců se týká výhradně hlavního města a severní Moravy a Slezska. Na pražské obvodní soudy mělo podle vládou schváleného návrhu zamířit 31 nováčků včetně Bodláka a Babky, zbytek k okresním soudům spadajícím pod Krajský soud v Ostravě.

Mezi kandidáty tradičně převažují ženy, je jich 35. Z deseti dosavadních advokátů jich bude sedm soudit u okresních soudů na severu Moravy, tři v Praze. Mezi ostatními jmenovanými jsou převážně dosavadní asistenti soudců, dále tři justiční čekatelé a jedna personalistka České správy sociálního zabezpečení, která dříve pracovala na ministerstvu spravedlnosti v oddělení justičního dohledu.

Témata:  Miloš Zeman soudy

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 18:45

Policie brzy uzavře případ Vrbětice. Rakušan řekl, že vyšetřování finišuje

Policie by v květnu mohla uzavřít vyšetřování explozí v muničních skladech ve Vrběticích. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v nedělním vydání pořadu Otázky Václava Moravce potvrdil, že policejní vyšetřování finišuje. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy