Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zeman: Požár v NP České Švýcarsko se rozšířil i kvůli bezzásahovým zónám

Miloš Zeman, prezident ČR
Miloš Zeman, prezident ČR
Foto: Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS

Požár, který se před měsícem rozhořel v národním parku České Švýcarsko, se podle prezidenta Miloše Zemana rozšířil hlavně kvůli tisícům uschlých stromů napadených kůrovcem, které zůstávají v lesích ležet. Nebylo to jenom kvůli trampům, kteří si v lese rozdělali ohníček.

Řekl to dnes na zahájení výstavy Země živitelka v Českých Budějovicích, kdy se opětovně vymezil proti zelené ideologii a filozofii bezzásahových zón. Příčinu požáru vyšetřuje policie, případu se věnuje tým vyšetřovatelů.

Zeman, stejně jako před třemi lety, na zahájení připomněl výrok někdejšího ministra životního prostředí Martina Bursíka (SZ), který v minulosti během interpelací ve Sněmovně prohlásil, že je přítelem kůrovce. Podle informací iRozhlas.cz Bursík uzavřel v polovině srpna s Úřadem vlády smlouvu o poradenství, má ho poskytovat v otázkách životního prostředí ministrovi pro evropské záležitosti Mikuláši Bekovi (za STAN).

Požár v národním parku vypukl 24. července a postupně se rozšířil na více než 1000 hektarů. Podařilo se ho zdolat po 20 dnech, oheň nakonec spálil 1060 hektarů parku. Z ohrožených vesnic se muselo evakuovat kolem 500 lidí. Policie vyšetřuje požár v Českém Švýcarsku jako trestný čin obecné ohrožení, původně ho vyšetřovala jako obecné ohrožení z nedbalosti.

Podle Zemana je naivní tvrdit, že požár vznikl pouze kvůli tomu, že někdo v lese rozdělal oheň. "Požár se rozšířil především díky tisícům a tisícům uschlých stromů napadeným Bursíkovým kůrovcem," řekl. Kromě toho je na vině podle Zemana také "zrůdná filozofie" bezzásahových zón, kdy se nechávají padlé stromy ležet. "Zatímco staří lesáci stromy pokáceli, kůru oloupali a spálili. Zelený fanatismus je něčím, co nás všechny ohrožuje, ať už v lesních požárech, cenách energií a v politice obecně," doplnil.

Závěrem vyzval k tomu, aby se lidé opírali spíše o zdravý rozum zemědělců. potravinářů, lesáků a všech, kdo pracují s půdou a krajinou. "Nevěřme fanatikům, nevěřme ideologům, nevěřme hlasatelům jediné posvátné pravdy. Nevěřme těm, kdo nás budou obracet na zelenou víru, už tady bylo dost utopií," dodal.

Témata:  Miloš Zeman požár lesa u Hřenska

Související

Aktuálně se děje

24. července 2024 16:30

Scholz promluvil o opětovné kandidatuře na kancléře

Německý kancléř Olaf Scholz, člen Sociálnědemokratické strany Německa (SPD), oznámil na tiskové konferenci, že se znovu plánuje ucházet o post předsedy německé vlády. Potvrdil to podle agentury Bloomberg krátce po oznámení termínu příštích voleb do Spolkového sněmu, které proběhnou 28. září 2025.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy