reklama

"Pan prezident se těmito otázkami zabývá, ale chce ještě vyčkat nového ministra spravedlnosti," uvedl Ovčáček. Premiér Petr Fiala (ODS) Zemanovi navrhl do čela ministerstva spravedlnosti svého spolustraníka Pavla Blažka. Ten se byl představit hlavě státu minulý týden ve středu. Fialův kabinet by mohl být podle dřívějšího vyjádření Hradu jmenován v polovině prosince.

NSS nyní vede Michal Mazanec. Mandát mu skončí na konci roku, a to kvůli dosažení věkové hranice 70 let pro výkon funkce soudce. Server Česká justice již v říjnu uvedl, že končící ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) navrhla jako kandidáta současného soudce NSS Filipa Dientsbiera. Benešová podle webu na říjnovém sněmu Soudcovské unie ČR řekla, že Zeman s jejím návrhem souhlasil.

Předsedu NSS jmenuje prezident s kontrasignací předsedy vlády. Ze zákona má ale omezený výběr, nové funkcionáře musí zvolit z řad soudců tohoto soudu. Funkční období předsedy NSS trvá deset let.

U Ústavního soudu se v prosinci uvolní jedno místo poté, co ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková nastoupí k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Nového soudce jmenuje na deset let prezident, podmínkou je předchozí souhlas Senátu.