reklama

"Klinický stav je uspokojivý, vykazuje trvalé známky zlepšování. Důležitá je samozřejmě nutriční péče. Domníváme se, že stav pana prezidenta je stabilizovaný, léčebná opatření jsou adekvátní a myslíme si, že s doplněním rehabilitace by se mohl stav pana prezidenta zlepšovat," řekl Zima.

Zemana podle něj v Lánech pravidelně navštěvuje jeho ošetřující lékař a ředitel ÚVN Miroslav Zavoral. Lékařské konzilium bude fungovat dál, řekl Zima. V případě chronického onemocnění, kterým trpí Zeman, ale podle něj není nutné, aby se scházelo často, pokud to nebude zdravotní stav hlavy státu vyžadovat. "V případě potřeby se můžeme sejít kdykoliv," dodal.

Lékařské konzilium se v Ústřední vojenské nemocnici sešlo dnes dopoledne. Kromě Zimy jsou jeho dalšími členy třeba chirurg Pavel Pafko nebo fyzioterapeut Pavel Kolář. Za ÚVN v něm zasedá Zavoral, Monika Nývltová z endokrinologického centra a přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Tomáš Tyll.

Zeman byl do nemocnice převezen krátce po sněmovních volbách s potížemi způsobenými nespecifikovaným onemocněním. Podle Pafka má chronické jaterní onemocnění. Naznačil, že to je cirhóza. Propuštěn byl asi po měsíci a půl. Nemocnice při propuštění uvedla, že Zemanovi i nadále doporučuje péči ve specializovaném zdravotnickém zařízení. Vzhledem k významnému zlepšení prezidentova zdravotního stavu jeho rozhodnutí ukončit hospitalizaci a věnovat se ústavním povinnostem respektovala.

Zodpovědnost za péči o Zemana v Lánech převzala společnost Senior Home Group. ÚVN jí předala potřebnou zdravotní dokumentaci a ošetřovatelský plán. O prezidenta se nyní starají na zámku v Lánech nepřetržitě zdravotní sestry.

Server Seznam Zprávy ve čtvrtek uvedl, že péči o prezidenta nyní od ošetřujícího lékaře Zavorala podle platných předpisů převezme praktický lékař. Domácí zdravotní péči může podle serveru ošetřující lékař předepsat jen na dva týdny po ukončení hospitalizace. Praktickým lékařem bude někdo z ÚVN, konkrétní jméno nemocnice podle serveru nezveřejnila.

Po propuštění z nemocnice měl Zeman pozitivní test na koronavirus, na dva dny byl proto do ÚVN opět převezen a lékaři mu podali protilátky. Od té doby je na zámku v Lánech v izolaci, ta by měla podle dřívějších informací Kanceláře prezidenta republiky skončit dnes. Příznaky onemocnění Zeman neměl. I přes nákazu prezident v Lánech jmenoval premiérem Petra Fialu (ODS) a přijímal kandidáty na ministry. Kvůli jejich ochraně tak činil skrze bariéru z plexiskla.