„V první řadě bych Kláře Šimáčkové Laurenčíkové rád pogratuloval. Od začátku jsem její kandidaturu podporoval, stál jsem za ní. Mám radost, že právě tuto kvalitní kandidátku jsme dnes jako vláda jmenovali. Jsem přesvědčen, že to bude člověk na svém místě. Její jmenování otevírá dveře ke spolupráci s neziskovým sektorem i dalšími odborníky,” uvedl předseda hnutí STAN a 1. místopředseda vlády Vít Rakušan. 

„Mám velkou radost, že se nám podařilo post obsadit člověkem, který v jednom z vládních výborů již působí - Klára Šimáčková Laurenčíková byla velmi váženou předsedkyní výboru pro práva dítěte. Člověk se zkušeností a dlouhodobě známými názory, který má sílu agendu lidských práv na úrovni vlády prosazovat, nám bude i v rámci Sněmovny jistě důležitým partnerem,” doplnila poslankyně za hnutí STAN a členka podvýboru pro sexuální a domácí násilí Poslanecké sněmovny Barbora Urbanová.

Šimáčková Laurenčíková je speciální pedagožka. Na ministerstvu zdravotnictví působí jako odborná garantka k problematice duševního zdraví dětí. Přednáší na pedagogické fakultě Univerzity Karlovy. V minulosti byla náměstkyní ministra školství.

"Chci pracovat na tom, aby se dařilo naplňovat potřeby ohrožených a znevýhodněných lidí. Přispívat chci k řešení otázek lidskoprávní agendy, které se týkají dětí, seniorů, rovnosti žen a mužů či zdravotně postižených. Aktivně chci přispět k posílení soudržnosti a k solidaritě ve společnosti," řekla ČTK po svém jmenování nová zmocněnkyně. Dodala, že se bude snažit posílit spolupráci státní správy s experty. Zaměřit se chce i na témata, která rozdělovala společnost. "Dialog chci moderovat nepolarizujícím způsobem," uvedla Šimáčková Laurenčíková. Vládu hodlá podporovat při řešení dopadů války na Ukrajině, přispět chce k integraci uprchlíků. Využít při tom chce své zkušenosti se začleňováním ve vzdělávání i s podporou duševního zdraví dětí.

Post vládního zmocněnce byl od konce ledna neobsazený. Vláda 26. ledna z pozice odvolala poslankyni opozičního hnutí ANO Helenu Válkovou, která funkci zastávala od května 2019. Jmenovala ji tehdejší vláda ANO a ČSSD s podporou komunistů. Válková se loni dohodla s premiérem Petrem Fialou (ODS) na svém odchodu.