Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zoo Praha truchlí. Zemřel velemlok čínský Karlo, patřil ke světovým rekordmanům

Velemlok čínský Karlo
Velemlok čínský Karlo
Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

V pražské zoologické zahradě před Vánocemi zemřel velemlok čínský Karlo, který byl dlouhé roky považován za největšího obojživelníka na světě. Ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek o této smutné události informoval na sociální síti X

Karlo, který se dožil úctyhodných 47 let, se zapsal do Guinnessovy knihy rekordů díky své délce 1,58 metru. Na sklonku života se jeho rozměry ještě zvětšily, dosahoval délky 1,61 metru. Přestože velemlok prospíval ve speciálně upravených podmínkách Velemlokária, dlouhodobě ho trápily opakované problémy s imunitním systémem.

Podle kurátora Petra Velenského byl Karlo mimořádně citlivý na jakékoliv odchylky od dokonalých podmínek, což ho odlišovalo od ostatních velemloků. Právě kvůli jeho citlivosti platil v pavilonu zákaz fotografování, a to i s vypnutým bleskem.

„Chodil jsem se na něj podívat i dvakrát, třikrát denně a znovu a znovu ve mně probouzel úžas. Jako by přišel z jiného času a z jiného světa, bez hnutí spočíval na dně nádrže a drobnými očky bez víček hleděl do neznáma,” napsal před deseti lety ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

„Nikdy jsem žádné podobné zvíře neviděl. Půldruhametrový tvor s mohutným ocasem a se zploštělým tělem lemovaným kožními záhyby, které mu umožňují vstřebávat z vody více kyslíku, s drobnými končetinami, připomínajícími drobné dětské ručky, a se širokánskou, jakoby sumčí tlamou. Trvalo několik dnů, než jsem Karla konečně přistihl v pohybu. Po více než dvou hodinách, které strávil u dna, se pomalu sunul k hladině, aby se nadechl. Splýval s okolím a současně působil neuvěřitelně bizarně… Byl to zvláštní okamžik, ve kterém jako by se mi před očima otevírala minulost vzdálená dvacet milionů let, kdy stejní velemloci žili i na našem území,” dodal. 

Poslední půlrok jeho života byl poznamenán zdravotními komplikacemi, které pracovníci zahrady intenzivně řešili optimalizací prostředí. Navzdory jejich úsilí a konzultacím s ostatními zoologickými zahradami, kde podobné případy vždy skončily úhynem, se Karla nepodařilo zachránit.

Velemlok čínský je ohroženým druhem, který čelí v přírodě mnoha nástrahám, jako je ničení přirozeného prostředí nebo nelegální lov. Karlův život a jeho úspěchy, jako zápis do Guinnessovy knihy rekordů, pomohly zvýšit povědomí o tomto fascinujícím druhu. Jeho odchod je pro pražskou zoo velkou ztrátou, ale zároveň připomínkou důležitosti ochrany ohrožených zvířat a zachování jejich přirozeného prostředí. 

Témata:  Zoo Praha

Související

Aktuálně se děje

19. dubna 2025 17:25

Jakub Štáfek je rád za nový lék. Dcera si vyslechla velmi nepříjemnou diagnózu

Říká se, že neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Pravdivost tohoto přísloví poznali Jakub Štáfek a především jeho druhorozená dcera. Lékaři holčičce diagnostikovali závažnou nemoc. Naštěstí je pokrok v lidském vědění takový, že již existuje léčba. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Lenka Šimůnková

Skutečně spáchala Lenka Šimůnková sebevraždu? Otazníků přibývá, bojuje se i o hrob

V tragickém příběhu Lenky Šimůnkové, matky jedné z obětí masakru na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, přibývá otazníků. Poté, co žena nedávno zemřela po skoku do propasti Macocha, promluvila její matka Lenka Vondráčková. S bolestí a rozhořčením popisuje proměnu své dcery, její izolaci a osoby, které na ni měly zásadní vliv. Rodina navíc nevěří, že Lenka spáchala sebevraždu dobrovolně.