Zvýšení minimální mzdy, jak žádají odbory, by podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) ohromně zatížilo firmy a obchod. Považoval by ho za velmi nešťastný krok. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce dnes ministr uvedl, že navýšení minimální mzdy by zemi posunulo blíže ke stagflaci, tedy stavu vysoké inflace a nízkého hospodářského růstu.
Také podle premiéra Petra Fialy by byl takový krok nezodpovědný, diskutuje se ale podle něj o automatické valorizaci minimální mzdy. Zvýšení sumy pro zaměstnance s nejnižší mzdou o 2000 korun na 18.200 korun požaduje kvůli inflaci Českomoravská konfederace odborových svazů.
"Není to něco, co bychom si mohli dovolit při tom rozpočtu, jaký je, a při těch dluzích, které jsme zdědili po předcházející vládě. A nebylo by to ani odpovědné," řekla dnes Fiala na zahájení kampaně koalice Spolu před komunálními volbami. Vláda musí podle něj dbát na to, aby se nezvyšovala inflace, k čemuž by navýšení minimální mzdy vedlo. Minimální mzda je také navázaná na další částky, například zaručenou mzdu určenou pro některé profese.
"My se musíme bavit o tom, jak upravit institut minimální mzdy. Například zvažujeme to, že by tam existovala nějaká automatická valorizace," uvedl premiér. Vazbu mezi minimální a zaručenou mzdou by podle něj bylo asi rozumné rozvolnit.
Také bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) v blahopřání Josefu Středulovi ke znovuzvolení do čela odborů zmínil, že si navýšení minimální mzdy nepřeje. "To by bylo velmi proinflační," napsal na twitteru.
Spotřebitelské ceny se v březnu meziročně zvedly o 12,7 procenta. Vicepremiér a ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) už dříve řekl, že koalice příští týden stanoví termín zahájení vyjednávání vlády s odbory o minimální mzdě i platech.
Síkela uvedl, že vnímá signály odborů a chápe je, vláda se podle něj ale snaží v době zdražování pomáhat adresně, nikoli plošně. Za adresnou pomoc, kterou zastropovala vláda příjmy rodin s dětmi do milionu korun hrubého, označil i diskutovaný příspěvek na dítě do 18 let ve výši 5000 korun. Protože půjde o jednorázovou pomoc, nezatíží budoucí rozpočty, uvedl. Zmínil také, že jeho resort pracuje na zavedení speciálního tarifu na energie pro sociální slabé rodiny.
Výši minimální mzdy upravuje vláda ve svém nařízení. Podle dřívějších údajů ministerstva práce nejnižší výdělek pobírá asi 139.000 lidí. Částka se zvyšovala naposledy od ledna. Základní sazba minimální mzdy pro stanovenou týdenní pracovní dobu 40 hodin momentálně činí 16 200 Kč za měsíc nebo 96,40 Kč za hodinu, uvádí ministerstvo práce a sociálních věcí.
S nejnižším výdělkem se zvedá i zaručená mzda, která se vyplácí v osmi výších podle odbornosti, odpovědnosti a náročnosti práce. Pohybuje se od minimální mzdy do jejího dvojnásobku, tedy do 32.400 korun.
O navyšování minimální mzdy jedná každoročně tripartita. Na částce se ani minulý rok neshodla. Zaměstnavatelé s vysokým přidáváním nesouhlasí. Připomínají, že náklady vzrostly. Zmiňují ceny energií či pohonných hmot.
Témata: Jozef Síkela, minimální mzda
Související
17. září 2024 12:31
3. září 2024 13:13
21. srpna 2024 21:31
25. července 2024 17:00
24. července 2024 21:39