Olomouc – Moravské divadlo Olomouc uvádí adaptaci jednoho z nejvýznamnějších románů ruské literatury. Dramatizace Mistra a Markétky Michaila Bulgakova se ujal režisér Bogdan Kokotek, který už v Olomouci nastudoval inscenace Drobečky z perníku nebo Ženitbu.
Slavný román Mistr a Markétka o střetu dobra a zla, o odvaze a zbabělosti a lásce a oběti napsal ruský autor Michail Bulgakov v roce 1928, rukopis ale spálil. Trvalo přes deset let, než dopsal druhou verzi, do níž přidal titulní postavy.
V díle se odráží autorův život v bolševickém Rusku, kde byl Bulgakov nežádoucím umělcem – stejně jako jeho postava Mistra. Rozsáhlý román, zřetelně inspirovaný Goetheho Faustem, se odehrává ve dvou časových rovinách. Jedna pojednává o vztahu spisovatele Mistra a Markétky, v druhé linii sledujeme konfrontaci Piláta s Ježíšem.
„Mistr a Markétka Michaila Bulgakova patří k mým nejoblíbenějším literárním dílům. Nejsem v tom nijak originální. V mnoha polských žebříčcích nejlepších počinů světové literatury Mistr a Markétka zaujímá vždy přední místa. Zřejmě je to mezi jinými zásluha toho, že román pojednává o mnoha tématech v různých rovinách a dává tak čtenáři příležitost k několika interpretacím. Je to kniha, která vypráví o dobru a zlu, lásce a umění, o lidské odvaze a zbabělosti," přiblížil režisér Bogdan Kokotek, který se ujal i dramatizace. Umělecký šéf polské scény Těšínského divadla v Moravském divadle Olomouc uvedl v minulosti inscenace Něco za něco, Ženitbu nebo Drobečky z perníku.
Bulgakov v románu tematizuje víru. Ta bude podle režiséra i jedním z hlavních témat chystané inscenace. V knize však nevystupuje Bůh, ale personifikovaná postava Ďábla. „O existenci Boha pochybujeme, ale že je na světě zlo, v to věříme všichni. Když Bulgakov svůj román psal, byl doslova obklopený zlem. Jsou věci mezi nebem a zemí, o kterých nevíme, které nejsme schopni uchopit. Proto si automaticky odplivneme, když uvidíme černou kočku, proto sledujeme horoskopy a pořady o vykládání karet. Jsme racionální, ale ve zlomových okamžicích hledáme víru. Síla románu je v tom, že z jeho četby mohou mít požitek věřící v Boha i ateisté," zdůraznil režisér, který na dramatizaci spolupracoval s dramaturgyní Michaelou Doleželovou.
V roli Mistra se představí Jan Ťoupalík. „Považuji postavu Mistra za samotného Bulgakova, mají mnoho společného. Neměl to jednoduché, nejspíš byl i na konci sil, když spálil vlastní dílo, a přesně to se promítá i do inscenace," komentuje svou roli Ťoupalík.
Postavu Markétky ztvární Vendula Fialová, Ďábla, který ve světě lidí vystupuje pod jménem Woland, si zahraje Petr Kubes. „Hrát ďábla je jako mít možnost vejít do něčeho temného v nás. Proto se jej s velkým respektem snažím ztvárnit jako něco, co se může zvát pokoušením, ale též možností konfrontovat se s tím, o čem si myslíme nebo jsme přesvědčeni, že je dobré," říká o své roli Kubes.
V dalších rolích se představí Michal Przebinda, Vojtěch Lipina, Ivana Plíhalová nebo nová členka souboru činohry Daniela Krahulcová jako kocour Behemot. Součástí inscenace bude molo zasahující do předních řad v hledišti.
Premiéra Mistra a Markétky se uskuteční v pátek 25. listopadu v 19 hodin v Moravském divadle Olomouc.
Témata: Moravské divadlo Olomouc , Michail Bulgakov, divadla