Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zemřel slavný kytarista Radim Hladík

Radim Hladík (vlevo). Foto©Mirek Kaufman
Radim Hladík (vlevo). Foto©Mirek Kaufman
Foto: Blue Effect

Praha - Významná osobnost československého a posléze českého rocku, Radim Hladík, ukončil svou tuzemskou pouť v neděli ráno po několikaleté nemoci. Oficiálně to sdělila jeho manželka.

O Hladíkovi se vždy říkalo, že to byl jeden z nejtechničtějších a nejpřemýšlivějsích kytaristů na naší rockové scéně. Jeho první štací byla skupina Komety, jeho talent umocnilo studium na Pražské konzervatoři (obor kytara) a výrazně se projevil nejdříve ve skupině Matadors, která se díky jeho schopnostem dostávala od klasického rocku na pomezí jazzrocku (ke kterému Hladík inklinoval i později). Ostatně v dobových článcích můžeme číst pochvalné recenze, kterak Radim perfektně vystřihl skladbu Help Me od skupin Ten Years After a vyrovnal se jejímu kytaristovi Alvinu Leeovi.

Na přelomu let 1968-1969 ale Matadors odjíždějí (tehdy v rozporu se zákony) do SRN účinkovat v jevištním muzikálu Hair a Hladík váhá mezi nabídkami mnoha kapel, které by rády využily jeho perfektní hry i technických dovedností, Radim s oblibou napodoboval kousky Jimi Hendrixe, třeba si zahrál s kytarou za hlavou. Nakonec se Radim rozhodne jít vlastní cestou - tak vzniká skupina The Blue Effect (později název projde několika změnami až po Modrý Efekt či M. Efekt). Hladík se tu například setkává s Vladimírem Mišíkem (byť jen krátce) a později spolupracuje třeba s Leškem Semelkou, Oldřichem Veselým (Synkopy) a pro kolegy se vydává i na Slovensko, proto je tehdejší M. Efekt nazýván "federální" skupinou - samozřejmě s určitou nadsázkou. 

Skupina právě díky zaměření na velké sólové plochy a technickou vytříbenost byla považována za "nekoncertní", což byl samozřejmě nesmysl, ale publikum nebylo příliš nakloněno dlouhým instrumentálním skladbám. Například na beatovém koncertu v pražské hale Slavie v sousedství skupin Abraxas a Graham, které zahrály kolem 12 skladeb předvedl M. Efekt pouhé dvě - ale časově oba soubory překonal. Proto postupně odcházeli jednotliví členové (v případě bubeníka Vlado Čecha šlo o jiné potíže) a Hladík se v roce 1982 pokusil sestavit zcela nový Modrý Efekt. První působení této skupiny skončilo v roce 1990.

O 14 let později se Hladík pokusil, teď už Blue Effect vzkřísit s mladými muzikanty po svém boku. Podařilo se mu oslovit i publikum o několik generací mladší, nezůstával ale jen u rocku, hrál také folk a časté byly jeho unplugged koncerty. Bohužel několik let bojoval s fibrózou plic, kvůli které byl v poslední době několikrát nucen rušit své akce. Na pódiu ho diváci mohli naposledy vidět letos 14. září na Střeleckém ostrově. I v tomto případě šlo o přeložený koncert z července. Hladík by 13. prosince letošního roku oslavil sedmdesáté narozeniny.

Témata:  hudební skupiny úmrtí Radim Hladík

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Seriál Pán prstenů

Embracer a 'Pán prstenů': Jak slavná sága přispívá k poklesu zisků?

Švédská herní společnost Embracer, vlastnící práva na „Pána prstenů“ a další Tolkienova díla, zaznamenala 10% pokles tržeb v zábavní divizi, což je důsledkem nižší aktivity kolem těchto značek. Společnost to přičítá nedostatku nových produktů a omezené nabídce. Přesto věří, že univerzum „Pána prstenů“ má dlouhodobý potenciál stát se klíčovým zdrojem příjmů.