Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zemřel slavný kytarista Radim Hladík

Radim Hladík (vlevo). Foto©Mirek Kaufman
Radim Hladík (vlevo). Foto©Mirek Kaufman
Foto: Blue Effect

Praha - Významná osobnost československého a posléze českého rocku, Radim Hladík, ukončil svou tuzemskou pouť v neděli ráno po několikaleté nemoci. Oficiálně to sdělila jeho manželka.

O Hladíkovi se vždy říkalo, že to byl jeden z nejtechničtějších a nejpřemýšlivějsích kytaristů na naší rockové scéně. Jeho první štací byla skupina Komety, jeho talent umocnilo studium na Pražské konzervatoři (obor kytara) a výrazně se projevil nejdříve ve skupině Matadors, která se díky jeho schopnostem dostávala od klasického rocku na pomezí jazzrocku (ke kterému Hladík inklinoval i později). Ostatně v dobových článcích můžeme číst pochvalné recenze, kterak Radim perfektně vystřihl skladbu Help Me od skupin Ten Years After a vyrovnal se jejímu kytaristovi Alvinu Leeovi.

Na přelomu let 1968-1969 ale Matadors odjíždějí (tehdy v rozporu se zákony) do SRN účinkovat v jevištním muzikálu Hair a Hladík váhá mezi nabídkami mnoha kapel, které by rády využily jeho perfektní hry i technických dovedností, Radim s oblibou napodoboval kousky Jimi Hendrixe, třeba si zahrál s kytarou za hlavou. Nakonec se Radim rozhodne jít vlastní cestou - tak vzniká skupina The Blue Effect (později název projde několika změnami až po Modrý Efekt či M. Efekt). Hladík se tu například setkává s Vladimírem Mišíkem (byť jen krátce) a později spolupracuje třeba s Leškem Semelkou, Oldřichem Veselým (Synkopy) a pro kolegy se vydává i na Slovensko, proto je tehdejší M. Efekt nazýván "federální" skupinou - samozřejmě s určitou nadsázkou. 

Skupina právě díky zaměření na velké sólové plochy a technickou vytříbenost byla považována za "nekoncertní", což byl samozřejmě nesmysl, ale publikum nebylo příliš nakloněno dlouhým instrumentálním skladbám. Například na beatovém koncertu v pražské hale Slavie v sousedství skupin Abraxas a Graham, které zahrály kolem 12 skladeb předvedl M. Efekt pouhé dvě - ale časově oba soubory překonal. Proto postupně odcházeli jednotliví členové (v případě bubeníka Vlado Čecha šlo o jiné potíže) a Hladík se v roce 1982 pokusil sestavit zcela nový Modrý Efekt. První působení této skupiny skončilo v roce 1990.

O 14 let později se Hladík pokusil, teď už Blue Effect vzkřísit s mladými muzikanty po svém boku. Podařilo se mu oslovit i publikum o několik generací mladší, nezůstával ale jen u rocku, hrál také folk a časté byly jeho unplugged koncerty. Bohužel několik let bojoval s fibrózou plic, kvůli které byl v poslední době několikrát nucen rušit své akce. Na pódiu ho diváci mohli naposledy vidět letos 14. září na Střeleckém ostrově. I v tomto případě šlo o přeložený koncert z července. Hladík by 13. prosince letošního roku oslavil sedmdesáté narozeniny.

Témata:  hudební skupiny úmrtí Radim Hladík

Aktuálně se děje

7. září 2024 9:09

Válku to nerozhodne, reagoval Austin na požadavek ohledně úderů do hloubi Ruska

Američané se stále moc netváří na jeden z požadavků Kyjeva. Ministr obrany Lloyd Austin v pátek na základně Ramstein řekl, že pokud Ukrajina obdrží povolení k používání západních zbraní k útokům v hloubi Ruska, o které žádá ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, situaci na bojišti to stejně nezmění. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy