Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zemřel režisér Guy Hamilton. Proslavil se čtyřmi bondovkami nebo filmem Bitva o Británii

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Top Gear

Madrid - Na Mallorce ve středu zemřel britský režisér Guy Hamilton, bylo mu 93 let. Proslavil ho velkofilm Bitva o Británii a také čtyři bondovky.

Hamilton se narodil 16. září 1922 v Paříži anglickým rodičům. Po válce nejprve sbíral zkušenosti jako asistent režiséra Carola Reeda při natáčení filmů Padlý idol (1948) a Třetí muž (1949). Hamiltonův režijní debut The Ringer z roku 1952 skončil více méně nepovšimnut.

Za jeden z nejlepších válečných filmů vůbec je považována Hamiltonova Bitva o Británii, kterou natočil v roce 1969.

Guy Hamilton je považován za režiséra, který pozvedl úroveň bondovek, když do nich jako agenta 007 angažoval Seana Conneryho a Rogera Moorea. "Velmi mě to zarmoutilo, když jsem se dozvěděl, že skvělý režisér Guy Hamilton odešel do střižny tam nahoře," komentoval zprávu Moore, který si zahrál Jamese Bonda v Hamiltonově snímku Žít a nechat zemřít z roku 1973.

Svou první bondovku Goldfinger natočil Hamilton v roce 1964 a byl z ní kasovní trhák. Dalšími bondovkami, pod nimiž je podepsán jako režisér, jsou Muž se zlatou zbraní a Diamanty jsou věčné, obě ze 70. let.

Témata:  úmrtí James Bond

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 13:02

Daňové přiznání za rok 2024: Do kdy jej podat a jak jej zaplatit?

Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob je povinností pro každou fyzickou osobu, která má daňovou povinnost v České republice, a to jak pro rezidenty, tak pro nerezidenty, přičemž u nerezidentů se vztahuje pouze na příjmy plynoucí ze zdrojů v ČR. Při podávání přiznání musíte zahrnout všechny příjmy, s výjimkou těch, které jsou od daně osvobozené, nebo těch, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

film Drømmer

Vítězem Berlinale se stal norský snímek Drømmer

Norský film Drømmer (Sny) režiséra Daga Johana Haugeruda získal na 75. ročníku mezinárodního filmového festivalu Berlinale hlavní cenu – Zlatého medvěda za nejlepší film. Snímek vypráví příběh dospívající Johanny, která se zamiluje do své učitelky, avšak její city nejsou opětovány. Na popud matky a babičky své představy promítne do románu. Film je třetí částí Haugerudovy trilogie o lásce a sexualitě a byl jedním z devatenácti soutěžních snímků.