Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zemřel režisér Guy Hamilton. Proslavil se čtyřmi bondovkami nebo filmem Bitva o Británii

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Top Gear

Madrid - Na Mallorce ve středu zemřel britský režisér Guy Hamilton, bylo mu 93 let. Proslavil ho velkofilm Bitva o Británii a také čtyři bondovky.

Hamilton se narodil 16. září 1922 v Paříži anglickým rodičům. Po válce nejprve sbíral zkušenosti jako asistent režiséra Carola Reeda při natáčení filmů Padlý idol (1948) a Třetí muž (1949). Hamiltonův režijní debut The Ringer z roku 1952 skončil více méně nepovšimnut.

Za jeden z nejlepších válečných filmů vůbec je považována Hamiltonova Bitva o Británii, kterou natočil v roce 1969.

Guy Hamilton je považován za režiséra, který pozvedl úroveň bondovek, když do nich jako agenta 007 angažoval Seana Conneryho a Rogera Moorea. "Velmi mě to zarmoutilo, když jsem se dozvěděl, že skvělý režisér Guy Hamilton odešel do střižny tam nahoře," komentoval zprávu Moore, který si zahrál Jamese Bonda v Hamiltonově snímku Žít a nechat zemřít z roku 1973.

Svou první bondovku Goldfinger natočil Hamilton v roce 1964 a byl z ní kasovní trhák. Dalšími bondovkami, pod nimiž je podepsán jako režisér, jsou Muž se zlatou zbraní a Diamanty jsou věčné, obě ze 70. let.

Témata:  úmrtí James Bond

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Seriál Pán prstenů

Embracer a 'Pán prstenů': Jak slavná sága přispívá k poklesu zisků?

Švédská herní společnost Embracer, vlastnící práva na „Pána prstenů“ a další Tolkienova díla, zaznamenala 10% pokles tržeb v zábavní divizi, což je důsledkem nižší aktivity kolem těchto značek. Společnost to přičítá nedostatku nových produktů a omezené nabídce. Přesto věří, že univerzum „Pána prstenů“ má dlouhodobý potenciál stát se klíčovým zdrojem příjmů.