Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zemřel francouzský dirigent Vídeňské filharmonie Georges Prêtre

Hudba, ilustrační foto
Hudba, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Paříž - Ve věku 92 let zemřel francouzský dirigent Georges Prêtre. Mezinárodně uznávaný umělec strávil půl století v čele Vídeňských filharmoniků.

Prêtre vystupoval v milánské La Scale a newyorské Metropolitní opeře. Byl oblíbeným dirigentem řecké operní divy Marie Callasové.

"Strávil jsem 70 let za dirigentským pultem a stále vystupuji. Dirigoval jsem všechen klasický repertoár," řekl před rokem na svém malém zámku Vaudricourt v departementu Tarn.

Umělec naposledy dirigoval loni v říjnu ve Vídni, zemřel ve středu ve svém domě na jihu Francie.

Témata:  Francie hudba

Související

Aktuálně se děje

16. června 2026 9:59

Leoš Mareš poprvé reagoval na úmrtí asistentky Kateřiny. Naznačil příčinu

Leoš Mareš sice na jaře oslavil kulaté 50. narozeniny, ale jinak jsou poslední měsíce jeho života psychicky náročné. Po kolegovi a kamarádovi Patriku Hezuckém totiž přišel o asistentku Kateřinu Niklovou, která náhle zemřela. Jak moderátor na další smutnou zprávu reagoval? 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Marek Eben

KVIFF letos nezačne ve Varech. Nebude u toho chybět Marek Eben

Šedesátý karlovarský festival začne mimořádně v Mariánských Lázních, speciální předpremiérou novinky Pedra Almódovara Hořké svátky ve středu 1. července. Právě v tomto městě totiž měly v roce 1946 premiéru první filmy nové vzniklé přehlídky, v Karlových Varech se tehdy reprízovaly vždy o den později v letním kině.