Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Výstava komiksů Káji Saudka na hradě Loket

Kája Saudek
Kája Saudek
Foto: Reprofoto YouTube

Loket - Mnozí označují Saudka králem českého komiksu, jenž je obdařen mimořádným smyslem pro detail a vtipným specifickým jazykovým projevem. Proslul také propagační grafikou, velmi ceněnými filmovými, hudebními či sportovními plakáty a v neposlední řadě obrazy s erotickou tématikou.

Spolu se spisovatelem Milošem Macourkem vytvořil Saudek mimo jiné komiksy Muriel a Andělé a Muriel a oranžová smrt, které jsou dodnes považovány za vrchol komiksového žánru. Cena za nejlepší komiksové počiny, která je každoročně udělována na festivalu KomiksFEST!, je pojmenovaná právě po hlavní hrdince těchto kreslených děl.

V roce 1966 Kája Saudek s Milošem Macourkem a také s režisérem Václavem Vorlíčkem vytvořili nadčasový a experimentální film Kdo chce zabít Jessii, ve kterém se jim úspěšně povedlo propojit film s prvky komiksu. Tebto počin si dvojice zopakovala pod taktovkou režiséra Oldřicha Lipského na ještě kultovnějším filmu Čtyři vraždy stačí drahoušku.

Výstava představí kresby Káji Saudka použité ve filmech prostřednictvím filmových plakátů, úvodních titulků, prolínacích záběrů či dekorací fiktivních komiksových sešitů doplněných o výběr z autorova obsáhlého díla.

Vernisáž se uskuteční  21. května v 17 hodin v Galerii na hradbách v Lokti a k vidění bude do 12. května 2017.

Témata:  Kája Saudek výstavy komiksy

Související

Aktuálně se děje

8. dubna 2026 16:56

Dáda Patrasová napínala celou rodinu. Nevyslovené přání Aničky se ale naplnilo

Nikdo předem tušil, jak bude ten den prožívat. Felix Slováček, Dáda Patrasová a jejich syn si v pondělí připomněli Aničku Slováčkovou, protože utekl rok od její smrti. Nakonec se všichni sešli na jednom místě, ačkoliv to tak dlouho nevypadalo. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Daniel Landa

Hrady CZ budou i letos. Přibyla zastávka, k hlavním hvězdám patří Landa

Exkluzivní devadesátiminutové prodloužené koncerty Daniela Landy a Mirai, ale také nová zastávka u zámku Hluboká nad Vltavou – i to jsou lákadla 21. ročníku putovního hudebního festivalu Hrady CZ. Organizátoři představují kompletní hudební program svých osmi prázdninových zastávek. Páteční program nabídne koncerty Rybiček 48 či Mig 21, rappera Rytmuse, Trautenberka a dalších, sobota bude patřit zmíněným Mirai a Danielu Landovi, Vypsané fixe či Harleji.