Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pulitzerovy ceny v ohrožení? Jejich šéf měl obtěžovat ženy

Knihovna
Knihovna
Foto: Pixmac

New York - Šéf Pulitzerových cen, devětačtyřicetiletý spisovatel Junot Díaz, se po obviněních ze sexuálního obtěžování vzdal funkce. Vykonávat ji nebude po dobu nezávislého vyšetřování. Informovala o tom dnes agentura AFP.

Díaz čelí obviněním od 4. května, kdy novinářka Zinzi Clemmonsová na jedné akci v Sydney podle některých médií Díaze obvinila z nepatřičností, které se odehrály před šesti lety. Na twitteru později upřesnila, že spisovatel si na ní násilím vynutil líbání.

"Zdaleka nejsem sama, komu to udělal," tvrdí Clemmonsová, která byla v době incidentu studentkou newyorské Kolumbijské univerzity. "Odmítám dále mlčet," dodala ve svých twitterových poznámkách.

Mezitím další dvě autorky, Carmen Maria Machadová a Monica Byrneová, Díaze obvinily s agresivního chování.

Díaz opouští funkci předsedy poroty Kolumbijské univerzity, která laureáty Pulitzerovy ceny vybírá, zůstává však jejím členem. Ve čtvrtek toto grémium uvedlo, že zahajuje nezávislé vyšetřování a dodalo, že Díaz je vstřícný a při vyšetřování spolupracuje. Orgánu bude nyní předsedat novinář listu The Washington Post Eugene Robinson.

Samotný Díaz, který pochází z Dominikánské republiky, dostal v roce 2008 Pulitzerovu cenu za svou knihu Krátký, leč divuplný život Oskara Wajda.

Pulitzerovy ceny mají 21 kategorií, z toho 14 novinářských, a jsou považovány za vrchol amerických žurnalistických ocenění. Letos v dubnu získaly hlavní Pulitzerovu cenu americký deník The New York Times a časopis The New Yorker za odhalení sexuální aféry filmového producenta Harveyho Weinsteina. Toto odhalení zvedlo celosvětovou vlnu odporu proti sexuálnímu obtěžování a násilí na ženách.

Témata:  Pulitzerova cena spisovatelé sexuální obtěžování knihy Literatura

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Seriál Pán prstenů

Embracer a 'Pán prstenů': Jak slavná sága přispívá k poklesu zisků?

Švédská herní společnost Embracer, vlastnící práva na „Pána prstenů“ a další Tolkienova díla, zaznamenala 10% pokles tržeb v zábavní divizi, což je důsledkem nižší aktivity kolem těchto značek. Společnost to přičítá nedostatku nových produktů a omezené nabídce. Přesto věří, že univerzum „Pána prstenů“ má dlouhodobý potenciál stát se klíčovým zdrojem příjmů.