reklama

Dotace by se nevztahovala na hru Naše násilí a vaše násilí, ve které herec ztělesňující Ježíše znásilňuje muslimku nebo herečka vytahuje z přirození českou vlajku. Dále ani na hru Prokletí, ve které se například objeví socha připomínající papeže Jana Pavla II. se ztopořeným penisem, ale také v ní herečka motorovou pilou porazí kříž.

Ředitel Národního divadla Brno Martin Glaser ČTK řekl, že náklady na obě představení se u každého pohybují v jednotkách stovek tisíc korun. "Pokud s nimi mají zastupitelé kraje problém, nebude pro nás nic složitého je vyúčtovat z grantu ministerstva kultury, které nám dalo dva miliony korun," uvedl Glaser. Peníze z kraje by tak divadlo použilo na jiné hry festivalu, takže by se peníze krátit nemusely. Glaser doufá, že kraj výši slíbené podpory dodrží.

Milionovou podporu festivalu jako celku by nedali oslovení zástupci většiny politických stran z koalice i pozice vyjma klubu Zelených s Piráty. Hlasování by nepodpořili hejtmanovi náměstci Roman Hanák, Marek Šlapal (oba ČSSD) ani náměstkyně Taťána Malá (ANO) nebo opoziční Roman Celý (KDU-ČSL), Jiří Crha (ODS) a Jan Hrnčíř (SPD). Šlapal by stejně jako Malá festival podpořil za předpokladu vynětí obou her. "Ať se hrají, pokud najdou publikum, ale za soukromé zdroje. Svoboda umění musí unést svobodu kritiky," uvedl Šlapal. "Necítím se být oprávněná jako cenzor, ale hanobení státního symbolu mi přijde za hranou," uvedla Malá.

Obdobně mluví i bývalý hejtman Michal Hašek (ČSSD), který počin s vlajkou nazval jako hanobení. Dotaci celému festivalu by nepodpořil, po vynětí her ruku zvedne. Stejný krok udělá i Crha z ODS. Naopak podporu festivalu s hrami nebo bez nich nevyjádří podle Hrnčíře SPD.

Obě inscenace režíruje chorvatský režisér Oliver Frljič. Prokletí se dotýká témat jako zneužívání dětí kněžími, umělé přerušení těhotenství nebo postavení žen ve společnosti. Čtvrteční představení se pokusila narušit skupina z radikálně pravicového hnutí Slušní lidé, která se snažila dostat do zamčeného sálu.

Naše násilí a Vaše násilí přináší pohled na Evropu překvapenou migrační krizí a nahlížení na oběti terorismu v Evropě a na Blízkém východě. Proti sobotnímu představení protestovalo několik skupin, členové Slušných lidí přerušili představení vstupem na jeviště. Musela to řešit policie.

Předpokládaný rozpočet festivalu je 11 až 12 milionů korun, řekl už dříve ČTK finanční ředitel Národního divadla Brno Martin Gerych. Podle něj příspěvek kraje už figuruje v rozpočtových plánech akce. Jeho nezískání by se promítlo v ekonomickém výsledku. Záleží ale také na tržbách a dalších vlivech. Ztrátu by primárně neslo divadlo jako pořadatel, sekundárně město Brno jako jeho zřizovatel.

3 komentáře (Poslední 28.05. 21:05) Napište svůj názor

reklama