reklama

Bez ohledu na výzvy k bojkotu příštího ročníku Eurovize například ze strany palestinských organizací a některých umělců bude účast hojná. "42 zemí se v Tel Avivu na Eurovision Song Contest 2019 odváží snít," sdělila dnes EBU na twitteru.

"Heslem příští soutěže Eurovize, která se uskuteční od 14. do 18. května v telavivském kongresovém centru, je právě "Dare to Dream" (Odvážit se snít).

Izrael je pořadatelskou zemí soutěže díky vítězství jeho zpěvačky Netty v letošním květnovém finále konaném v Portugalsku. Tel Aviv očekává na Eurovizi kolem 20.000 návštěvníků. V pobřežním městě výrazně vzrostly ceny hotelových pokojů v období kolem konání soutěže.

Původně izraelská vláda trvala na tom, aby se akce konala v Jeruzalémě, od svého požadavku ale později upustila v důsledku nevole způsobené přesunem americké ambasády do Jeruzaléma a ze strachu z bojkotu události.

Většinou se soutěž Eurovize koná v hlavních městech zemí, které soutěž pořádají. Status Jeruzaléma je ale z pohledu značné části mezinárodního společenství sporný. Izraelská vláda sice považuje Jeruzalém za nedělitelné hlavního město židovského státu, ale Palestinci chtějí jako svou metropoli převážně arabsky mluvící východní část města, kterou Izrael obsadil v roce 1967 a později anektoval. Vzhledem k této nedořešené otázce se drtivá většina ambasád nachází v Tel Avivu.

reklama