







5) Katy Perry – Dark Horse
Nejčerstvější případ se týká sporu mezi popovou divou a křesťanským raperem Marcusem Grayem vystupujícímu pod jménem Flame. Ten zažaloval Katy za to, že okopírovala jeho píseň Joyful Noise z roku 2009 a v roce 2014 ji uvedla pod názvem Dark Horses. A překvapivě uspěl a porota uznala že Dark Horse je plagiát. Nyní se čeká na definitivní verdikt, ale očekává se, že Flame dostane práva na píseň a odškodné v řádech milionů dolarů.
4) Nirvana – Come As You Are
Jedna z největších pecek grungeové legendy, která na začátku 90. let ovládala hitparádu po řadu týdnů a problémy s originalitou? Jak se zdá je tomu, tak. Stačí si poslechnout intro kapely Killing Joke k jejich hitu „Eighties“ a asi bude mít jasno i člověk s absolutním hudebním hluchem. Žaloba byla napsána, ale nebyla nikdy podaná. Proč? Kurt Cobain spáchal krátce po jejím dokončení sebevraždu a kapela Killing Joke nechtěla špinit jeho památku.
3) Avril Lavigne – Girlfriend
Pecka oblíbené kanadské zpěvačky o přítelkyni z roku 2007 dobývala hitparády. Ovšem netrvalo dlouho a Avril a jejímu týmu se ozvali právníci kapely ze 70. let The Rubinoos. Avrilin song o přítelkyni totiž až příliš připomínala jejich hit o příteli „I Wanna Be Your Boyfriend“. Přestože Avril tvrdila, že hit ze „sedmdesátek“ nikdy neslyšela, došlo k mimosoudnímu vyrovnání a vyplacení nespecifikované částky.
2) Johnny Cash – Folsom Prison Blues
Rozhodně jeden z největších hitů legendárního muže v černém, který jej v roce 1955 vystřelil na dráhu superstar country. Jenže Gordon Jenkins a Beverly Mahrová se ozvali s tím, že Cashova pecka je vlastně jejich Crescent City Blues z roku 1953. Pikantní na tom bylo, že se pár o svá práva ozval až po čtrnácti letech! Prý až tehdy píseň, kterou hrála mnohá rádia až třicetkrát denně, slyšeli poprvé! Buď jak buď, došlo k mimosoudní dohodě, a Cash vyplatil neupřesněnou kulatou sumu.
1) The Verve – Bitter Sweet Symphony
Psal se rok 1997 a kapela The Verve ovládla hitparády se šlágrem Bitter Sweet Symphony. Brzy se ovšem ukázalo, že se pánové vice, než inspirovali. A problém byl u koho. Zdrojem byla totiž píseň „Last Time“, jejichž interprety a autory nebyl nikdo jiný než Mick Jagger a Keith Richards z The Rolling Stones. Práva na píseň patřila Allenu Kleinovi, který do boje povolal légii právníků. Ta The Verve naprosto zničila. Kapela musela odevzdat 100% zisků z hitů jinak ji hrozilo stažení alba z obchodů a za autory byli označení Jagger s Richardsem. Zpěvák The Verve Richard Ashcroft si mohl nechat alespoň autorství textu, z čehož ovšem neviděl ani libru. Spor se urovnal teprve letos, kdy se legendární „Stouni“ vzdali práv k písni ve prospěch Ashcrofta. O penězích však nepadlo ani slovo. Ironií ovšem je, že originální píseň od The Rolling Stones byla více než inspirována nahrávkou “This May Be the Last Time“ od kapely Staple Singers.