Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bitva o Oscara se blíží. Šanci na prestižní cenu má 344 celovečerních filmů

Film, ilustrační foto
Film, ilustrační foto
Foto: Pixabay

O Oscara za nejlepší film se může ucházet 344 celovečerních snímků všech žánrů. Pět možných uchazečů má na seznamu i streamovací služba Netflix. Americká Akademie filmového umění a věd seznam filmů způsobilých k nominaci na Oscara zveřejnila v úterý večer (v noci na dnešek SEČ).

Nominace na 92. ročník udílení Oscarů budou oznámeny 13. ledna a samotná slavnostní ceremonie vyhlašování a předávání cen se v Hollywoodu uskuteční v neděli 9. února.

#Oscars news: 344 feature films in contention for Best Picture https://t.co/JWGqcLgzzO

— The Academy (@TheAcademy) December 17, 2019

Do širší nominace se mohly dostat filmy, které jsou poprvé uvedeny v některém z komerčních kin v Los Angeles do konce tohoto roku a jsou na programu nejméně sedm dní po sobě. O Oscara v žádné kategorii se naopak nemůže ucházet žádný film, který nebyl nejdříve uveden v kinech.

Pravidla akademie rovněž stanoví, že film musí trvat více než 40 minut, musí být natočen na 35milimetrový či 70milimetrový formát nebo v odpovídající digitální podobě.

Na seznamu filmů způsobilých pro nominaci na Oscara jsou i snímky známé z české distribuce, například Avengers: Endgame, Joker, Irčan, Captain Marvel nebo Tenkrát v Hollywoodu, ale také nezávislé filmy a díla z produkce streamovací služby Netflix. Mezi nimi jsou kromě Irčana také Manželská historie, Dva papežové, Jmenuju se Dolemite a 6 underground: Tajné operace.

Nechybí ani poslední díl hlavní ságy Hvězdných válek s názvem Star Wars: Vzestup Skywalkera, který vstupuje do světových kin až tento týden.

V pondělí večer (v noci na úterý SEČ) už americká filmová akademie zveřejnila užší výběr nominací na Oscary v kategorii mezinárodní hraný film. Vybrala do něj i koprodukční drama Nabarvené ptáče českého režiséra Václava Marhoula. Do užšího výběru v kategorii krátký animovaný film pak byl zařazen krátkometrážní snímek Dcera studentky pražské Filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění (FAMU) Darji Kaščejevové (Daria Kashcheeva).

Témata:  Americký Oscar filmy kultura

Aktuálně se děje

18. července 2024 13:01

Žijeme v době hluboké úzkosti. Mladí nemají na bydlení, varuje von der Leyenová

Ve svém hodinovém projevu před europoslanci zdůraznila dosavadní předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, že současná doba je poznamenána hlubokou úzkostí. Upozornil na to server Politico

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy