Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Genderové aktivistky mají pifku na cenu Oscar. Chtějí ji přejmenovat

Film, ilustrační foto
Film, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Americká herečka Geena Davisová vyzvala hollywoodské tvůrce, aby napravili genderovou nerovnováhu ve filmu a televizi. Třiašedesátiletá Davisová to řekla v noci na dnešek v Los Angeles na galavečeru udílení čestných Oscarů. Italská režisérka Lina Wertmüllerová při přebírání čestného Oscara šla ještě dál a navrhla, aby cena dostala ženské jméno Anna.

"Jméno této sošky by se mělo změnit, proč ji nepojmenovat třeba Anna," citovala dnes italská média jedenadevadesátiletou Wertmüllerovou, která se v roce 1976 stala první ženou nominovanou na Oscara za nejlepší režii. Cenu za drama z koncentračního tábora nazvané Pasqualino Sedmikráska, ale tehdy nedostala.

Davisová dostala v noci na dnešek humanitární cenu Jeana Hersholta, kterou uděluje rovněž americká Akademie filmových umění a věd a která má rovněž podobu sošky Oscara. Davisová vyzvala přítomné hollywoodské tvůrce, aby přepsali to, na čem právě pracují, a zakomponovali do těchto děl více žen.

Třiašedesátiletá Davisová se dlouhodobě angažuje v boji za rovnoprávnost pohlaví, v roce 2004 založila dokonce genderový institut, jehož cílem je rovné zastoupení mužů a žen v hollywoodských filmech.

Čestného Oscara, jehož uděluje stejně jako ostatní Oscary americká Akademie filmových umění a věd, dostali letos také režisér David Lynch a herec Wes Studi.

Témata:  Americký Oscar ženy Hollywood gender filmy

Aktuálně se děje

20. května 2024 21:54

Litva: Ukrajina by měla mít více svobody při útocích na cíle v Rusku

Západní spojenci Ukrajiny by měli zrušit omezení na použití zbraní dodaných na Ukrajinu a dopřát Kyjevu více svobody při útocích na cíle v Rusku. V pondělí to během rozhovoru prohlásil litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis, informuje agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy