Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Eurovize vyhodila zpěváka Joost Klein jen pár hodin před finálovým večerem

Joost Klein
Joost Klein
Foto: eurovision.tv

V sobotu byl nizozemský zpěvák Joost Klein vyloučen z Eurovize organizátory soutěže. Rozhodli se tak v reakci na stížnost členky produkčního štábu, která obvinila zpěváka ze zastrašování. 

Evropská vysílací unie (EBU), která soutěž pořádá, uvedla na svém webu, že švédská policie incident vyšetřuje. Mělo k němu dojít po Kleinově vystoupení ve čtvrtečním semifinále. EBU dále zdůraznila, že není vhodné, aby zpěvák pokračoval v soutěži během probíhajícího právního procesu proti němu.

Švédská policie potvrdila, že prověřuje incident, který se měl odehrát v dějišti soutěže ve čtvrtek večer, a vyslýchala muže kvůli obviněním ze zastrašování, ale jeho jméno nezveřejnila. Podle informací ze stanice Sky News je Klein obviněn z verbálního vyhrožování produkčnímu štábu.

Video: Joost Klein - Europapa | YouTube

Nizozemský veřejnoprávní vysílatel Avrotros označil diskvalifikaci Kleina ze soutěže za nepřiměřenou a rozhodnutí organizátorů ho šokovalo, jak uvedl v e-mailu agentuře AFP.

Letošní Eurovizi poznamenala také válka v palestinském Pásmu Gazy a související protesty proti účasti Izraele v soutěži. Propalestinská demonstrace se očekávala i v sobotu v Malmö. Izraelská zpěvačka Eden Golanová se přesto kvalifikovala do sobotního finále soutěže. 

Témata:  Eurovize

Související

Aktuálně se děje

16. června 2026 5:00

Počasí bude o následujícím víkendu velmi horké

Následující víkend přinese do České republiky velmi horké letní počasí, které však na mnoha místech doprovodí silné bouřky. V sobotu i v neděli bude převládat jasná až polojasná obloha. Během dne se však bude oblačnost přechodně zvětšovat a místy se vytvoří přeháňky nebo bouřky, které mohou být ojediněle i velmi intenzivní.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Marek Eben

KVIFF letos nezačne ve Varech. Nebude u toho chybět Marek Eben

Šedesátý karlovarský festival začne mimořádně v Mariánských Lázních, speciální předpremiérou novinky Pedra Almódovara Hořké svátky ve středu 1. července. Právě v tomto městě totiž měly v roce 1946 premiéru první filmy nové vzniklé přehlídky, v Karlových Varech se tehdy reprízovaly vždy o den později v letním kině.