Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hudební svět v slzách. Zemřela zpěvačka skupiny Roxette

Roxette
Roxette
Foto: Instagram

Ve věku 61 let zemřela v pondělí zpěvačka Marie Fredrikssonová, která společně s Perem Gesslem tvořila kdysi populární švédské popové duo Roxette. Informoval o tom dnes švédský list Expressen.

"Odešla po 17 let trvajícím boji s rakovinou," uvedla společnost v prohlášení, v němž také připomněla, že Fredrikssonová byla jednou nejmilovanějších a nejúspěšnějších švédských zpěvaček.

Podle deníku Expressen podlehla Fredrikssonová následkům svého dřívějšího závažného onemocnění. Zpěvačce byl již v roce 2002 odhalen nádor na mozku, absolvovala náročné operace a kapela poté přerušila svou úspěšnou kariéru, připomněla média.

Zpěvačka známá svými krátkými blonďatými vlasy se však zotavila a po několika operacích se vrátila na pódia a vyrazila na světová turné. Teprve v roce 2016 se po 30 letech ze světa populární hudby definitivně stáhla, neboť lékaři ji od další námahy spojené s vystupováním odrazovali. Ve své životopisné knize Listen To My Heart: Moje láska k životu, která vyšla v roce 2017, Fredrikssonová uvedla, že diagnózou rakoviny pro ni začalo "peklo". Zpěvačka popsala, že zažívala léta plná prázdnoty, depresí a osamocenosti.

Úspěch jí nebyl dán do kolébky. Fredrikssonová v knize popisuje, jak vyrůstala s několika sourozenci na jihu Švédska v rodině, které chyběly peníze. Když jí bylo sedm, zemřela jí při úrazu sestra Anna-Lisa. Otec utápěl žal v alkoholu, zemřel v 67 letech na infarkt a světového úspěchu své dcery se nedožil. Fredrikssonová náhle žila v neobvyklém bohatství, kupovala si drahé oblečení, ale na turné se často cítila osamocená a hodně pila.

"Děkuji Marie, děkuji za vše! Byla jsi zcela mimořádnou muzikantkou, zpěvačkou úrovně, kterou sotva opět zažijeme. Ty jsi mé černobílé písně vymalovala těmi nejkrásnějšími barvami. Byla jsi naprosto úžasnou přítelkyní po více než 40 let. Jsem hrdý, poctěn a šťastný, že jsem s tebou, tvým talentem, vřelostí, tvou velkorysostí a s tvým humorem mohl strávit tolik času," napsal dnes na twitteru zpěvaččin šedesátiletý hudební partner Per Gessle.

Skupina vznikla v roce 1986 a proslavily ji hity jako The Look, Joyride, Listen To Your Heart, How Do You Do nebo It Must Have Been Love, který zazněl ve slavném filmu Pretty Woman. Dohromady popové duo podle managementu Fredrikssonové prodalo více než 80 milionů desek.

Úmrtí Fredrikssonové oplakávají také její manžel Mikael Bolyos, dcera Josefin a syn Oscar.

Témata:  úmrtí hudba Švédsko Roxette Marie Fredrikssonová

Aktuálně se děje

21. května 2024 17:22

Tusk obvinil ruské agenty ze založení velkého požáru ve Varšavě

Polský premiér Donald Tusk označil za pravděpodobné, že za nedávným velkým požárem obchodního centra ve Varšavě jsou ruské tajné služby. Polsko má také disponovat informacemi, že Rusko na svém území soustřeďuje migranty, které následně využívá k nátlaku na společné hranici s Polskem. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy