Podle BBC je slavný Skot považován za nejlepšího z těch, komu byla svěřena role neporazitelného agenta 007. Hrál v sedmi dílech série, ale je znám i z jiných rolí, například ze snímku Indiana Jones a Poslední křížová výprava, Robin Hood nebo Jméno růže. Devadesátiny oslavil v srpnu.

Narodil se v rodině katolického továrního dělníka a protestantské uklízečky v Edinburghu a jeho život nezačínal v rychlých autech, za přítomnosti krásných žen ani vodky, připomíná BBC. Ze školy odešel ve 13 letech bez jakékoli kvalifikace a začal s donáškou mléka, leštěním rakví a zednickou prací. Pak vstoupil do královského námořnictva, kde pobyl tři roky.

Legendární slova Bond, James Bond, pronesl poprvé v roce 1962 při natáčení první ze "svých" bondovek Dr.No. V konkurzu tehdy, ačkoli neprofesionál, zvítězil před Cary Grantem, Rexem Harrisonem i Rogerem Moorem. Zahájil tím svou slavnou hereckou kariéru.

Výtvarník Richard Demarco, který za studií Conneryho často maloval, ho popsal jako "příliš krásného na to, aby se to dalo vyjádřit slovy". Connery byl ve svých 59 letech označen za sexuálně nejpřitažlivějšího muže planety. Když ho vybírali do jedné z prvních rolí, usoudila režisérova manželka, že "ženám se bude líbit". Connery byl také nadaný hráč fotbalu, ale nakonec si řekl, že tato kariéra by neměla dlouhého trvání, a orientoval se na herectví.

Oscara získal v roce 1988 za vedlejší za roli ve filmu Neúplatní, dvakrát dostal cenu udělovanou zahraničními novináři v Hollywoodu Zlatý glóbus a také cenu Britské filmové a televizní akademie BAFTA. Roku 2000 byl povýšen do šlechtického stavu, ale údajně až po velkých průtazích, které způsobili britští labouristé kvůli Conneryho podpoře nezávislosti Skotska.

Connery nenáviděl hollywoodský životní styl a raději hrával golf ve svým domech ve Španělsku, Portugalsku a v Karibiku. Se svou druhou ženu Micheline Roqubruneovou se seznámil v Maroku, poprvé byl ženatý s australskou herečkou Diane Cilentovou. Toto manželství skončilo v roce 1975 a Connery byl obviněn z násilí na své ženě. S Cilentovou má syna Jasona, který se také věnuje herectví.

"Smutný den pro všechny, kteří mého otce znali a měli rádi, smutná ztráta pro lidi po celém světě, které těšil svým úžasným hereckým nadáním," uvedl Jason Connery.

"Sean byl globální legendou, ale v první řadě byl vlastencem a hrdým Skotem," uvedla skotská premiérka Nicola Sturgeonová s tím, že skotský národ dneškem přišel o jednoho z nejmilovanějších synů. "Byl celoživotním obhájcem nezávislosti Skotska a ti z nás, kteří toto přesvědčení sdílejí, by mu měli být neskonale vděční."

Producenti bondovek Michael Wilson a Barbara Brocolliová vyzdvihují především Conneryho herecké charisma. "Vždy se na něj bude vzpomínat jako na původního Jamese Bonda, jehož nesmazatelný vstup do dějin filmu začal ve chvíli, když pronesl nezapomenutelná slova: 'Jmenuji se Bond, James Bond'," uvedli. "Bezpochyby má lví podíl na úspěchu filmové řady a měli bychom mu za to být navždy vděční."

"Když jsem vyrůstal, tak jsem Seana Conneryho zbožňoval. Legenda na filmovém plátně i mimo něj. Odpočívej v pokoji," uvedl australský herec Hugh Jackman na twitteru.

Na Bondovo úmrtí reagoval na twitteru i český minisrtr zahraničí Tomáš Petříček: "Sir Sean Connery zůstane oskarovou legendou světové kinematografie. Většího skotského patriota mezi herci jeho formátu bychom asi nenašli. Rest in peace, 007."

Ke skonu filmové legendy přicházejí ohlasy také z prostředí mimo filmovou branži. "Sean Connery alias agent 007 James Bond proslavil práci zpravodajských služeb jako málokdo, a to i přesto, že dobrodružství agenta Jejího veličenstva jsou fikce a nadsázka. Sbohem, sire Connery," napsala na twitteru česká Bezpečnostní a informační služba.